- Návrat družstevného bývania na Slovensko mnohých poteší.
- Prečítajte si o benefitoch, ktoré toto bývanie prináša.
Spoločnosť YIT Slovakia začína pilotný projekt družstevného bývania v Bratislave, čím reaguje na obmedzenú dostupnosť hypotekárnych úverov na Slovensku. Prvé družstevné byty vyrastú v lokalite Ružinov v rámci rezidenčného projektu NUPPU.
Developer poznamenáva, že zatiaľ čo na Slovensku je družstevné bývanie často spojené s minulosťou, v Českej republike žije v družstevných bytoch približne 10 % obyvateľov. Vo Viedni dosahuje toto číslo dokonca až 45 %.
Hlavnou výhodou je, že je oveľa jednoduchšie získať tento typ bývania než hypotéku v banke, píše portál webnoviny.sk.
Možno to znie ako návrat v čase, ale družstevné bývanie sa opäť stane skutočnosťou. Bude tomu tak v našom hlavnom meste. Pozrite sa, aké výhody so sebou toto bývanie prináša.
Aké ďalšie výhody majú družstevné byty?
Žiadateľ o družstevný byt uzatvorí rezervačnú zmluvu a podá si prihlášku na členstvo v družstve. Po schválení prihlášky uhradí minimálne 20 % z celkovej ceny vybraného bytu. Zvyšnú sumu bude splácať prostredníctvom mesačných platieb; obvykle v priebehu 35 rokov, s možnosťou predčasného splatenia.
Po úplnom uhradení sumy má žiadateľ právo na získanie bytu do osobného vlastníctva. Okrem možnosti osobného využívania môže člen družstva byt počas celého obdobia prenajímať alebo ho predať. Družstevný byt je tiež dediteľným majetkom.
Družstevné bývanie prináša skutočne rôzne výhody. Jednou z nich je, že členovia družstva sa nenachádzajú v dlhoch, pretože dlžníkom banky je samotné družstvo. Ďalšou výhodou je jednoduchý proces prevodu bytu v prípade, že člen družstva prestane byt využívať.
„Svoj podiel v družstve je možné jednoducho previesť na inú osobu, ako je napríklad dieťa alebo vnúča, čo robí tento spôsob financovania ideálnym aj pre seniorov,” podotkol investor.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Jedným projektom to neskončí
Spoločnosť YIT Slovakia predstavila pilotný projekt družstevného bývania v Bratislave, ktorý bude podporovaný Slovenskou sporiteľňou. Pri tomto projekte bytové družstvo uzavrie s bankou dohodu o financovaní. Záujemca o družstevný byt sa však s bankou neviaže.
„Záujemca uhradí iba 20 % kúpnej ceny bytu spolu s rezervačným poplatkom a základným členským vkladom, na základe čoho sa stane členom družstva,” vysvetlil developer.
Investor spúšťa projekt družstevného bývania v rámci ružinovského projektu NUPPU, špecificky v etape Magnolia 3. „S ohľadom na záujem plánujeme v budúcnosti rozšíriť tento spôsob financovania aj na ďalšie naše projekty. Budeme rýchlo reagovať na záujem našich klientov aj v tomto prípade,” dodáva riaditeľ developerských projektov spoločnosti YIT Slovakia Peter Dovala.
Populárna možnosť bývania
Na popularitu takéhoto bývania poukazuje aj samotná Česká televízia, podľa ktorej tieto byty nie sú žiadané len v Prahe, ale aj v menších mestách.
Okrem toho, že ide o veľmi obľúbený spôsob bývania pre ľudí, chvália si ho aj samotné obce. Ide pritom najmä o obce, ktoré sa snažia udržať si obyvateľov. Preto sú tieto byty vhodné najmä pre rodiny a deťmi, ktoré tak majú kde ostať.