- Druhý pilier umožňuje vytvárať úspory na dôchodok z časti povinných odvodov.
- Funguje už od roku 2004 a ponúka možnosť získať v starobe vyšší príjem.
- Vláda pripravila plán, podľa ktorého časť týchto úspor presmeruje.
Ako vyzerá druhý pilier v praxi?
Vstupom na pracovný trh sa Slováci stávajú dôchodkovo poistenými osobami. Zo svojho príjmu odvádzajú povinné odvody do Sociálnej poisťovne.
Ak je osoba zapojená v druhom pilieri, Sociálna poisťovňa časť týchto povinných odvodov postúpi do dôchodkovej správcovskej spoločnosti, s ktorou má sporiteľ uzatvorenú zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení.
Sadzba príspevkov do druhého piliera je aktuálne 3,5 % z vymeriavacieho základu na dôchodkové poistenie. Zaujímavé je sledovať vývoj tejto sadzby, ktorá sa v minulosti menila – v rokoch 2005 až august 2012 bola vo výške 9,00 %, neskôr sa znížila na 4,00 % a aktuálne už len na 3,5 %.
Dôchodková správcovská spoločnosť pripíše prijaté príspevky na osobný dôchodkový účet sporiteľa do fondu, ktorý si sporiteľ zvolil. Dôchodkové fondy sa líšia investičnou stratégiou, mierou rizika a očakávanou výkonnosťou.
Sporiteľ má možnosť aktívne ovplyvňovať potenciálnu výšku svojho budúceho dôchodku výberom vhodného dôchodkového fondu.
Môže si vybrať konzervatívnejšie dlhopisové fondy, ktoré prinášajú nižšie zhodnotenie, no vyššiu mieru bezpečia. Alebo môže zvoliť dynamickejšiu stratégiu a vybrať si indexové fondy, s ktorými sa spája vyššie riziko, no zároveň ponúkajú vyššie zhodnotenie.