- Druhý pilier umožňuje vytvárať úspory na dôchodok z časti povinných odvodov.
- Funguje už od roku 2004 a ponúka možnosť získať v starobe vyšší príjem.
- Vláda pripravila plán, podľa ktorého časť týchto úspor presmeruje.
Druhý pilier dôchodkového systému predstavuje kľúčovú súčasť zabezpečenia na starobu pre mnohých Slovákov. Ide o systém, ktorý umožňuje sporiť si časť odvodov na vlastný dôchodkový účet. Ako presne funguje a aké možnosti ponúka? Pozrime sa na všetky dôležité informácie, ktoré by mal každý budúci dôchodca poznať.
Druhý pilier – ako funguje?
Druhý pilier je formálne označovaný ako starobné dôchodkové sporenie. Jeho hlavným účelom je zabezpečiť lepší príjem v starobe alebo poskytnúť pozostalým príjem v prípade úmrtia sporiteľa.
Ide o sporenie v dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS) na vlastnom osobnom dôchodkovom účte z časti odvodov, ktoré dôchodkovo poistené osoby povinne odvádzajú do Sociálnej poisťovne.
Podstatnou výhodou je, že sporenie v druhom pilieri nestojí účastníka žiadne peniaze navyše v porovnaní s ľuďmi, ktorí si v ňom nesporia.
Dôchodkové správcovské spoločnosti finančné prostriedky svojich sporiteľov investujú, čím sa hodnota úspor v čase zvyšuje. Tí Slováci, ktorí v druhom pilieri nesporia, ponechávajú celú časť odvodov v Sociálnej poisťovni.
Druhý pilier vznikol v roku 2004 ako reakcia na nepriaznivú demografickú situáciu na Slovensku.
Populácia dramaticky starne a ekonomicky aktívnych ľudí odvádzajúcich odvody do Sociálnej poisťovne je čoraz menej, čo vážne ohrozuje efektívne fungovanie vyplácania dôchodkov zo Sociálnej poisťovne (prvý pilier).