Druhý pilier v roku 2025: V tomto prípade si môžete vybrať úspory jednorazovo

  • Sporiteľom, ktorí zvažujú jednorazový výber úspor, sa odporúča podať žiadosť ešte v roku 2025.
  • Dôležitou informáciou pre sporiteľov je zachovanie výšky príspevkov do druhého piliera na úrovni 4 % z vymeriavacieho základu.
  • Sociálna poisťovňa potvrdila, že podmienky výplaty dôchodkov z druhého piliera zostávajú v roku 2025 bez zmeny.
Ekonomika Druhý pilier v roku 2025
Druhý pilier v roku 2025. Zdroj: Shutterstock.com/oneinchpunch, Julija Kugyte
Memex PC bannerBitmarkets

Odborníci však upozorňujú na možné budúce zmeny. Napriek uisteniam ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša sa diskutuje o potenciálnom znížení príspevkov do druhého piliera. V odborných kruhoch sa dokonca spomína možnosť opätovného otvorenia druhého piliera s možnosťou vystúpenia.

Sporiteľom, ktorí zvažujú jednorazový výber úspor, sa odporúča podať žiadosť ešte v roku 2025. Aj v prípade, že by dôchodkové ponuky boli vyhotovené až v roku 2026, budú sa na nich vzťahovať podmienky platné v čase podania žiadosti. To znamená, že ich úspory nebudú podliehať zdaneniu ani iným obmedzeniam, ktoré by mohli priniesť nové pravidlá.

Naďalej platí aj systém krátenia štátneho dôchodku pre účastníkov druhého piliera. Je to dôsledok toho, že časť odvodov smeruje namiesto Sociálnej poisťovne na osobné dôchodkové účty sporiteľov. Tento mechanizmus zostáva nezmenený aj v roku 2025.

Ako požiadať o dôchodok z 2. piliera?

Žiadatelia o starobný alebo predčasný starobný dôchodok z druhého piliera majú k dispozícii dve možnosti podania žiadosti. Môžu tak urobiť buď prostredníctvom miestne príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne, alebo priamo v dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS), kde majú vedený svoj účet.

Špecifická situácia nastáva pri žiadosti o predčasný starobný dôchodok. Ak sporiteľ ešte nepoberá predčasný dôchodok z prvého piliera, musí svoju žiadosť podať výhradne v Sociálnej poisťovni.

Dôležitý dokument

Po prijatí žiadosti nasleduje dôležitý krok – vystavenie certifikátu. Tento dokument, ktorý pripraví príslušná DSS, obsahuje presnú výšku nasporených prostriedkov na osobnom dôchodkovom účte žiadateľa.

 

Následne Sociálna poisťovňa spracuje ponukový list, ktorý žiadateľ dostane hneď nasledujúci deň po vyhotovení certifikátu. Sporiteľ si môže pri podávaní žiadosti zvoliť, či chce ponukový list dostať v listinnej podobe alebo elektronicky.

Dôležité je vedieť, že ponuky uvedené v liste majú obmedzenú platnosť 30 kalendárnych dní od ich vyhotovenia. Tento termín je jasne vyznačený v ponukovom liste. V prípade záujmu o konkrétnu ponuku je potrebné kontaktovať príslušnú poisťovňu alebo DSS pomocou kontaktných údajov uvedených v liste.

Pre sporiteľov, ktorí sa nerozhodnú pre žiadnu z ponúk počas stanovenej lehoty, zostáva možnosť bezplatne požiadať o dôchodok kedykoľvek v budúcnosti.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Kvakomat PC bannerWallstreetpepe ICO mobil baner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.