- Vláda schválila investovanie peňazí z druhého piliera do slovenskej infraštruktúry.
- V druhom pilieri sa nachádza 17 miliárd eur na potenciálne investície.
- Dôchodkové správcovské spoločnosti si zachovajú slobodu rozhodovať o investíciách.
Minister práce Erik Tomáš predložil v pondelok na vládne rokovanie novelu zákona, ktorá otvorí cestu k investovaniu peňazí z druhého piliera do infraštruktúry na Slovensku. Vláda už má v rukách tento návrh.
„Chceme využiť prostriedky z druhého piliera aj na domáce infraštruktúrne projekty, napríklad na výstavbu nájomných bytov alebo diaľnic,” objasnil minister Tomáš počas tlačovej besedy.
Novela rozšíri možnosti dôchodkových správcovských spoločností, ktoré budú môcť investovať aj do alternatívnych investičných fondov, nielen na burzách. V druhom pilieri sa momentálne nachádza približne 17 miliárd eur, čo predstavuje významný kapitál na rozvoj slovenskej infraštruktúry.
Minister Tomáš naznačil, že prvé peniaze by mohli smerovať do štátom podporovaného nájomného bývania.
„Vytvárame priestor pre obojstranne výhodnú spoluprácu. Štát získa financie na kľúčové projekty a sporitelia dostanú stabilné zhodnotenie svojich úspor,” povedal minister.

Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
DSS-ky si zachovajú slobodu rozhodovania
Minister zdôraznil, že investície zostanú dobrovoľné. Dôchodkové správcovské spoločnosti samy rozhodnú, koľko prostriedkov a kam umiestnia. „Nikoho nebudeme nútiť. Správcovské spoločnosti investujú len vtedy, ak to prinesie ich klientom výhody,” vysvetlil Tomáš.
Súčasné investičné limity zostávajú nezmenené. Minister však pripustil možnú budúcu diskusiu o ich úprave. „Najprv potrebujeme zaviesť tento princíp a vyhodnotiť, ako funguje v praxi,” dodal.
Asociácia DSS: Záujmy sporiteľov sú prvoradé
Predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Miroslav Kotov privítal, že ministerstvo zapracovalo ich pripomienky. „Vítame, že investície zostanú dobrovoľné a rozhodnutie bude len na dôchodkových správcovských spoločnostiach. Pozitívne hodnotíme aj to, že nepôjde o hlavnú časť dôchodkových fondov,” uviedol Kotov.
Asociácia DSS vo svojom vyhlásení potvrdila, že každú alternatívnu investíciu dôkladne preveria z pohľadu rizík a možných výnosov. „Záujem sporiteľa a bezpečnosť jeho úspor v druhom pilieri zostávajú našou hlavnou prioritou,” uviedla asociácia.
Zároveň však upozornili, že obmedzenie investícií len na Slovensko zúži výber atraktívnych a diverzifikovaných príležitostí, čo môže obmedziť potenciál zhodnotenia úspor sporiteľov.
Dôchodkové sporenie naďalej podlieha prísnym pravidlám a viacúrovňovej kontrole. Hlavným kontrolným orgánom zostáva Národná banka Slovenska, ktorá dohliada na činnosť všetkých dôchodkových správcovských spoločností.
„V druhom pilieri si sporí takmer dva milióny ľudí, preto oceňujeme intenzívnu, ale vecnú a odbornú diskusiu, ktorá sprevádzala prípravu novely zákona,” uviedla Asociácia DSS.
Čo prinesú zmeny v praxi
Ak parlament novelu schváli, dôchodkové správcovské spoločnosti získajú možnosť investovať do alternatívnych fondov zameraných na slovenské infraštruktúrne projekty. Tieto investície by mali priniesť stabilné dlhodobé výnosy, ktoré môžu zaujať najmä konzervatívnejších sporiteľov.
Ministerstvo práce očakáva prvé investície už v priebehu budúceho roka. „Vidíme veľký potenciál najmä v rozvoji nájomného bývania, ktoré na Slovensku dlhodobo chýba,” uzavrel minister Tomáš.