Druhý pilier je opäť pod paľbou. Čo bude s peniazmi Slovákov?

  • Dôchodkové úspory takmer dvoch miliónov Slovákov sa ocitli v ohrození.
  • Minister práce Erik Tomáš oznámil plány na otvorenie druhého piliera.
  • Štát by tak mohol získať stovky miliónov eur na konsolidáciu.
Ekonomika Druhý pilier plánuje vláda opäť otvoriť
Druhý pilier plánuje vláda opäť otvoriť. Zdroj: shutterstock.com/Prostock-studio
Best Wallet PCKvakomat mobil

Druhý pilier dôchodkového systému sa opäť stal predmetom vášnivých diskusií. Minister práce Erik Tomáš nedávno oznámil, že vláda zvažuje jeho opätovné otvorenie, čo by umožnilo sporiteľom vystúpiť zo systému. Tento krok by mohol priniesť do štátnej pokladnice značné finančné prostriedky, ktoré dokážu pomôcť pri konsolidácii verejných financií. O téme informoval portál tvnoviny.sk.

Druhý pilier údajne neprospieva niektorým sporiteľom

Podľa aktuálnych vyjadrení ministerstva práce existuje mnoho sporiteľov, pre ktorých je účasť v druhom pilieri nevýhodná. Ide najmä o osoby s určitým vekovým a príjmovým profilom.

„Veľká skupina ľudí bude mať nižší dôchodok, ako keby boli len v prvom pilieri,” tvrdí minister Tomáš v aktuálnom vyhlásení.

Odborník na dôchodkovú problematiku Jozef Mihál upresňuje, že nevýhodnosť sa môže týkať predovšetkým osôb v preddôchodkovom veku s nízkymi úsporami. Mnohí ekonómovia však poukazujú na to, že skutočnou motiváciou za týmito plánmi je pravdepodobne snaha získať dodatočné prostriedky na konsolidáciu.

Dôchodky Slovákov ovplyvní ďalší zásah štátu do druhého piliera

Dôchodky Slovákov ovplyvní ďalší zásah štátu do druhého piliera. Zdroj: shutterstock.com/Roman Samborskyi/ Mladen Mitrinovic

Opakovaný scenár zásahov do druhého piliera

Za posledné desaťročie to nie je prvýkrát, čo sa vláda rozhodla siahnuť na súkromné dôchodkové úspory. Predchádzajúce Ficove kabinety otvárali systém už štyrikrát od roku 2008.

V dôsledku týchto otvorení sa približne 420-tisíc sporiteľov rozhodlo opustiť druhý pilier a previesť svoje úspory do štátneho systému, čím prúdilo do Sociálnej poisťovne viac než miliarda eur.

Ak by došlo k ďalšiemu otvoreniu, odborníci odhadujú, že by mohlo zo systému vystúpiť ďalších 200-tisíc až viac sporiteľov. To by znamenalo ďalší masívny prílev prostriedkov do štátneho rozpočtu v krátkodobom horizonte.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.