Drahé hypotéky na drahé bývanie. Nízke splátky sú minulosťou

Ekonomika Hypotéky sú príliš drahé
Hypotéky sú príliš drahé. Zdroj: shutterstock.com/Antonio Guillem/PositiveTravelArt
BitmarketsOkazio mobil

Ceny nehnuteľností klesajú už rok a pol hlavne v dôsledku vysokých nákladov na hypotéky. Znížený dopyt po vlastnom bývaní je prirodzenou reakciou, keďže nehnuteľnosti v súkromnom vlastníctve sú ešte menej dostupné ako kedykoľvek predtým. Dokonca rast ceny splátky hypotéky prevýšil tempo zvyšovania nájomného, uvádza správa Trend.

Nájom je menej nákladný ako splácanie hypotéky

Ponukové ceny nehnuteľností na bývanie klesli v treťom štvrťroku medzikvartálne o 2,3 %. Medziročne dokonca došlo k poklesu až o 10,1 %. Avšak napriek poklesu cien je dostupnosť vlastného bývania na zostupe. Prenájmy sú dokonca v súčasnosti výhodnejšie ako hypotéka.

Očakáva sa, že pokles cien nehnuteľností by mal pokračovať, no už nie v takom tempe ako pred rokom. Na prelome rokov by však mohlo dôjsť ku stabilizovaniu a následne k miernemu rastu. Tu sa však dostaneme do situácie, keď ceny nehnuteľností už začnú rásť, no úroky budú stále extrémne vysoké. Očakáva sa, že úrokové sadzby ostanú vysoké aj 2 roky, zatiaľ čo ceny nehnuteľností 2 roky určite klesať už nebudú.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Banky naďalej zvyšujú úrokové sadzby

Mnohé banky zvyšovali úroky nad 5 % a to aj napriek tomu, že Európska centrálna banka (ECB) na poslednom zasadnutí už sadzbu nezvyšovala, ale ponechala ju na úrovni 4,50 %. V skutočnosti súčasná drahá hypotéka bude stáť klienta viac peňazí ako keby kúpil byt v čase, keď boli ceny nehnuteľností na vrchole.

Úroková sadzba v eurozóne ostala nezmenená

Úroková sadzba v eurozóne ostala nezmenená. Zdroj: Tradingeconomics

V roku 2024 zrejme dôjde k prvému poklesu úrokových sadzieb. Tempo ich znižovania však nemusí byť prudké, pretože ECB ešte stále nedosiahla inflačný cieľ 2 %. Z tohto pohľadu sa dostupnosť vlastného bývania tak skoro nezvýši. A keď sa už konečne úrokové sadzby dostanú na nízke úrovne ako pred tromi rokmi, ceny nehnuteľností budú v takom čase omnoho vyššie.

Vládne opatrenia

Pomôcť sa snaží dlžníkom aj vláda, ktorá nedávno oznámila, že zavedie daňový bonus 1 800 eur. Inak povedané, od roku 2024 pôjde o priame preplácanie časti úrokov štátom. Zákony s tým spojené sa budú prijímať v skrátenom legislatívnom konaní.

Ďalšou zmenou má byť zavedenie štátnej bonifikácie hypotekárnych úverov a bankového odvodu. Podľa návrhu Smeru by sa mal štát na úrokoch podieľať dvoma percentami a banky jedným až dvoma percentami. Banky však upozorňujú, že štát zníži bankám vlastný kapitál na nákup štátnych dlhopisov a poskytovanie nových úverov. Celkovo to má viesť k ešte vyšším úrokovým sadzbám.

Mohlo by ťa zaujímať: Najhorší čas na hypotéky je práve teraz. Dokedy sa oplatí čakať?

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.