Dovolenkári, zbystrite. Polícia varuje pred elementárnou praktikou obchodníkov s ľuďmi

  • Obchodovanie s ľuďmi predstavuje závažný fenomén.
  • Toto sú odporúčania polície.
Off topic Pozor na túto chybu
Pozor na túto chybu. Zdroj: shutterstock.com/Alii Sher/Mix and Match Studio
Okazio PCMemex mobil banner

Leto je časom dovoleniek, preto sa treba maximálne snažiť o to, aby ste sa vyhli nepríjemným situáciám. Týka sa to najmä cestovných dokladov. O téme informoval portál Teraz.

Polícia SR upozorňuje (nielen) občanov Slovenska, ktorí cestujú do zahraničia, aby svoje cestovné doklady neodovzdávali. Pri spisovaní údajov z nich by mali byť dovolenkári dokonca prítomní a ihneď po ukončení by mali svoje cestovné doklady žiadať späť.

Takisto je vhodné mať doklady odfotené priamo v smartfóne – pre prípad, že by ste ich napríklad stratili. Odporúča sa tiež preposlať ich nejakej dôveryhodnej osobe.

Neodovzdávajte cestovné doklady

Neodovzdávajte cestovné doklady. Zdroj: shutterstock.com/Michal Pecek

Chýbať by nemali ani kontakty na dôveryhodné osoby, na ktoré sa môžu dovolenkári v prípade núdze spoľahnúť. Predtým im však treba oznámiť, kedy a kam cestujete, a byť s nimi počas pobytu v kontakte.

Pokiaľ sa dovolenkári chystajú na letisku nastúpiť do auta, ktoré ich má odviesť na konkrétne, vopred dohodnuté miesto, je vhodné odfotiť si evidenčné číslo vozidla (EČV) a ihneď ho poslať dôveryhodným osobám alebo blízkym. To isté platí aj o ubytovaní.

Všetky tieto opatrenia smerujú k tomu, aby sa predchádzalo obchodovaniu s ľuďmi, ktoré je čoraz častejšou témou. Na Slovensku funguje dokonca bezplatná linka pre obete obchodovania s ľuďmi na telefónnom čísle 0800 800 818.

Obchodovanie s ľuďmi

Obchodovanie s ľuďmi predstavuje závažný fenomén, ktorý zasahuje krajiny po celom svete. Boj proti tomuto fenoménu je neľahký, aj vzhľadom na to, že sa neustále objavujú nové spôsoby jeho páchania. Podobne ako mnohé iné nelegálne činnosti, aj obchodovanie s ľuďmi organizujú najmä rozsiahle, hierarchicky štruktúrované zločinecké skupiny.

Obchodníci s ľuďmi prekračujú hranice suverénnych štátov vďaka moderným technickým a komunikačným systémom, ako aj nepriaznivým podmienkam spôsobených hospodárskymi či humanitárnymi krízami a prekážkam vo vzájomnej komunikácii príslušných orgánov zodpovedných za boj proti tomuto fenoménu.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Freedum fighters PCKvakomat mobil
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.