- Portugalský Algarve sa po deviatich rokoch vrátil na vrchol rebríčka najlacnejších destinácií.
- V polovici zo 47 skúmaných destinácií ceny oproti minulému roku klesli.
- Mimoeurópske destinácie stále obsadzujú šesť z desiatich najlacnejších miest v rebríčku.
Najväčšie cenové skoky a poklesy
New York zostáva najdrahšou destináciou zo všetkých 47 skúmaných lokalít s celkovými nákladmi 167,85 libry, čo predstavuje nárast o 15,6 percenta oproti minulému roku.
Takmer rovnako drahé sú aj Seychely (Mahé) a Havaj, ktoré sa prvýkrát objavili v rebríčku. Francúzske Nice sa s nárastom cien o 27 percent na 153,03 libry stalo najdrahšou európskou destináciou v prieskume.
Najväčší pokles cien zaznamenala Dominikánska republika. V letovisku Punta Cana klesli ceny o viac ako 26 percent na 93,09 libry, čo z neho robí jediný karibský ostrov v prvej dvadsiatke. Výrazný pokles cien o 22,6 percenta zaznamenalo aj Tobago.
Naopak, najviac zdražel egyptský Sharm el-Sheikh (+49,1 percenta), kenská Mombasa (+44,2 percenta) a vietnamský Hoi An (+41,3 percenta). Tieto destinácie spolu s tureckým Marmarisom a portugalskou Madeirou vypadli z prvej desiatky.
- Algarve, Portugalsko
- Kapské Mesto, Juhoafrická republika
- Tokio, Japonsko
- Kuta, Bali
- Dillí, India
- Slnečné pobrežie, Bulharsko
- Hoi An, Vietnam
- Praha, Česká republika
- Phuket, Thajsko
- Costa del Sol, Španielsko
Nové trendy v cestovaní
Správa odhalila aj meniace sa preferencie dovolenkárov. Čoraz viac turistov vyhľadáva aktívnu dovolenku a dobrodružné zážitky. Viac ako štvrtina opýtaných uviedla, že plánuje nejaký druh aktívnej dovolenky, či už ide o cyklistiku, turistiku, potápanie alebo windsurfing.
Výskum tiež potvrdil, že zahraničná dovolenka zostáva vysokou prioritou napriek rastúcim životným nákladom. Až 60 percent opýtaných plánuje v roku 2025 cestovať do zahraničia, čo predstavuje nárast z 51 percent v minulom roku.
Takmer tri štvrtiny z nich si vyberú európsku destináciu a drvivá väčšina sa vráti na miesto, ktoré už v minulosti navštívili. Pre porovnanie, len 37 percent plánuje dovolenku vo Veľkej Británii a len 22 percent neplánuje v roku 2025 žiadnu dovolenku.
Tipy pre dovolenkárov
Správa odporúča cestovateľom, aby si vždy vymieňali peniaze pred odchodom na dovolenku, keďže kurzy na letiskách bývajú nevýhodné. Dovolenkári by si mali vopred porovnať výmenné kurzy pre svoju destináciu, aby získali čo najlepšiu hodnotu.
Každý by si mal zaobstarať komplexné cestovné poistenie, ktoré pokryje všetky plánované aktivity. Dôležité je tiež sledovať aktuálne cestovné odporúčania ministerstva zahraničných vecí pre danú destináciu.