Dovolenka pri „slovenskom mori” vyjde opäť drahšie. Takto vyzerajú ceny pre rok 2024

  • Podľa dát Eurostatu je inflácia v Chorvátsku najvyššia v celej eurozóne.
  • Počas leta to pocítia najmä dovolenkujúci.
Ekonomika Za dovolenku v Chorvátsku si priplatíme
Za dovolenku v Chorvátsku si priplatíme. Zdroj: Shutterstock.com/margouillat photo, boonchoke
Kvakomat PC bannerOkazio mobil

Chorvátsko – milovaná dovolenková destinácia mnohých Európanov vrátane Slovákov. Podľa portálu TV Nova sa však dovolenkujúci musia počas tejto sezóny pripraviť na jednu nepríjemnú vec. Sú ňou vyššie ceny, ktoré sú dôsledkom inflácie.

Podľa dát Eurostatu je inflácia v Chorvátsku najvyššia v celej eurozóne. Konkrétne dosiahla úroveň 4,9 %. Tento rast je spôsobený úspešnou turistickou predsezónou, ktorá je podľa portálu Index.hr spojená s Veľkou nocou. Horšie je však to, že táto situácia by sa do leta zmeniť nemala.

V krajine sa počíta s tým, že ceny sa ešte budú zvyšovať. Už čoskoro sa totiž začne hlavná turistická sezóna, počas ktorej krajinu navštívia milióny turistov z celého sveta.

Dovolenka v Chorvátsku bude drahšia
  • Za aké potraviny si v Chorvátsku najviac priplatíme?
  • Koľko stojí v Chorvátsku káva alebo pivo?
  • Čo je dôvodom tohto rastu cien?

Priplatíme si za obľúbené veci

Portál Poslovni dnevnik uvádza, že ceny sa zvýšia napríklad v prípade potravín, čo turisti pocítia pri návšteve reštaurácií. Zvýšila sa napríklad cena cibule, no značný nárast bol zaznamenaný aj v prípade mrkvy. Hrušky zdraželi až o 120 %. Za kilo aktuálne zaplatíte 1,15 eura.

Čo sa týka živočíšnych produktov, ceny sa zvýšili v prípade ovčieho syru, kozieho mlieka a kozieho syru. O niečo drahšie sú aj vajcia, olivový olej, med a víno.

Šokujúca je aj cena kávy, ktorá môže v niektorých podnikoch dosahovať úroveň až 5 eur. Ak si však vyrazíte na kávu na miesto, ktoré je menej navštevované, zaplatíte za ňu približne 2 eurá.

K situácii sa vyjadril aj chorvátsky minister financií:

Môže to mať dlhodobé negatívne dôsledky v tom zmysle, že nás budú vnímať ako destináciu, ktorá neposkytuje dostatočnú kvalitu služieb vzhľadom na ceny, ktoré si účtuje.

V prípade, že sa do Chorvátska v roku 2024 chystáte kvôli zábave, nachystajte si svoje peňaženky. Počas tejto sezóny si totiž priplatíte aj za alkohol. Pri čapovanom pive začína suma na 2 eurách, za fľaškové však zaplatíte aj 7 eur.

Ak chcete tvrdý alkohol, suma jedného pohárika začína na 2,50 eura v závislosti od toho, aký druh alkoholu pijete.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Za všetko môže inflácia

Chorvátsko sa momentálne potýka s najvyššou mierou inflácie spomedzi všetkých krajín eurozóny, ako vyplýva z údajov Eurostatu za mesiac február. V porovnaní so Slovenskom, kde inflácia dosahuje v súčasnosti úroveň 3,5 %, je situácia v Chorvátsku oveľa vážnejšia.

Vysoká inflácia trápi Chorvátsko už od roku 2022, podobne ako aj Slovensko. Hlavnými príčinami rastu cien sú pandémia COVID-19 a vypuknutie vojnového konfliktu na Ukrajine. Pred dvoma rokmi inflácia v Chorvátsku dosahovala až 11 %, no minulý rok sa podarilo tempo rastu cien spomaliť na 8,4 %.

Napriek snahám chorvátskej vlády o stabilizáciu cien však tento proces stále pokračuje a jeho dôsledky pocítia počas nadchádzajúcej letnej sezóny aj slovenskí dovolenkári.

Je evidentné, že vysoká miera inflácie je pre chorvátsku ekonomiku značným problémom. Hoci krajina podniká kroky na jej postupné znižovanie, ide o náročný a zdĺhavý proces, ktorý si vyžaduje zavedenie adekvátnych opatrení.

Slovenskí turisti by mali byť pripravení na to, že ceny produktov a služieb v Chorvátsku budú počas tohtoročnej dovolenkovej sezóny pravdepodobne vyššie než po minulé roky.

Mohlo by vás zaujímať: Ficova vláda chce sťažiť „lustrovanie” na katastri. Navrhuje obmedziť prístup

txbtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.