Dovolenka na Slovensku sa už možno neoplatí. Ceny budú rásť raketovým tempom

  • Čiastočnou kompenzáciou pre zamestnancov zostávajú rekreačné poukazy.
  • Ceny trojdňových pobytov môžu vzrásť v priemere o desatinu.
  • Situáciu komplikuje aj to, že v reštauráciách sa budú na jednotlivé položky uplatňovať rozdielne sadzby DPH.
Novinky Dovolenka na Slovensku sa už možno neoplatí
Dovolenka na Slovensku sa už možno neoplatí. Zdroj: Shutterstock.com/Ground Picture, Mazur Travel
BitmarketsBitmarkets

Dovolenka na Slovensku bude drahšia. Slováci sa tak musia pripraviť na to, že za pobyt v ich obľúbených dovolenkových destináciách si priplatia. Síce vláda plánuje znížiť DPH v cestovnom ruchu, kombinácia viacerých opatrení, paradoxne, povedie k celkovému zdraženiu domácich dovoleniek.

„Pôvodný zámer zlacniť domáce dovolenky prostredníctvom zníženej DPH sa môže minúť účinku,” upozorňuje analytik 365.bank Tomáš Boháček. Podľa jeho slov môžu ceny trojdňových pobytov vzrásť v priemere o desatinu. Uvádza to portál Refresher News.

Čo je dôvodom zvyšovania cien?

Hlavným dôvodom zdražovania je nová štruktúra DPH, ktorá bude od budúceho roka platiť pre rôzne služby v cestovnom ruchu. Zatiaľ čo ubytovanie a stravovanie budú mať zníženú sadzbu, populárne turistické atrakcie ako lanovky, vleky či aquaparky sa budú zdaňovať vyššou sadzbou.

Situáciu komplikuje aj skutočnosť, že v reštauráciách sa budú na jednotlivé položky uplatňovať rozdielne sadzby DPH.

„Napríklad jedlo bude mať 5-percentnú sadzbu, minerálka 19-percentnú a alkoholické nápoje až 23-percentnú sadzbu DPH,” vysvetľuje Boháček. Táto administratívna záťaž sa nevyhnutne premietne do konečných cien pre spotrebiteľov.

K nárastu cien prispeje aj očakávané zdražovanie energií a surovín, ako aj zavedenie novej transakčnej dane. „Aj keď sa ubytovanie formálne zlacní, celková cena dovolenky bude vyššia pre drahšie športové atrakcie a stravovanie,” dodáva analytik.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Dovolenka môže byť pre skupinu Slovákov lacnejšia

Späť
Strana 1/2Ďalej
Wallstreetpepe PC banerOkazio mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.