Dostal som na Vianoce Bitcoin! Čo mám robiť?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Dostal som na Vianoce BTC na paperwallet, čo s tým? Vyložte si nohy na stôl. V tomto článku nájdete všetko potrebné. Povieme si, čo je paperwallet, ako to vlastne funguje, čo je Bitcoin a kde si o kryptomenách môžete prečítať niečo ďalšie. Ak vás zaujíma, ako kryptomeny z papierovej peňaženky vybrať, návod nájdete tu.

Paperwallet

Paperwallet, alebo papierová peňaženka, je písaná alebo tlačená forma zálohy kombinácie verejnej adresy a privátneho kľúča. Kto vlastní privátny kľúč, vlastní aj kryptomeny, ktoré sú na danej verejnej adrese uzamknuté na blockchaine vybranej kryptomeny. Vlastne to nemusí byť ani papier, pokojne pamäťová karta alebo čokoľvek, kam sa dajú adresa a kľúč napísať.

Tvorbe papierovej peňaženky sme sa venovali v tomto článku.

Na úvod niekoľko zásad:

  • Svoje privátne kľúče nikomu neukazujte a udržiavajte ich v bezpečí, akoby išlo o heslo k bankovému účtu.
  • Bez verejnej adresy a privátneho kľúča kryptomenu stratíte, neexistuje tretia strana, ktorá by vám ju v prípade straty vrátila.
  • Kryptomenu posielajte iba na zodpovedajúcu adresu (napr. Bitcoin vždy na BTC adresu), keď pošlete napríklad LTC na BTC adresu, váš LTC je nenávratne preč!
  • Adresu nepoužívajte opakovane – akonáhle z nej raz vyberiete, vyberte všetko a prípadný zostatok pošlite na novú adresu s novým privátnym kľúčom.
  • Hodlujte a na čas zabudnite, že niečo vlastníte, alebo sa vzdelávajte a sledujte novinky.

Ďalšie pravidlá, vďaka ktorým zostanú vaše kryptomeny v bezpečí, si môžete prečítať tu. Nepodceňte to! Mnoh chytrých ľudí uź prišlo o svoje digitálne mince.

Hodlujte

Keď vás niekto, napríklad práve včera na Vianoce, obdaroval kryptomenou, pravdepodobne to neurobil preto, že by vám chcel dať peniaze. Váš blízky zrejme verí, že v budúcnosti bude mať Bitcoin a s ním aj celý kryptomarket omnoho väčšiu hodnotu a dal vám tak vlastne ako darček nielen jeho aktuálnu hodnotu, ale aj možnosť, ako sa očakávaného rastu v ďalších rokoch môžete zúčastniť.

Je samozrejme len na vás, či budete hodlovať (teda dlhodobo držať krypto). Napriek tomu vám odporúčame to zvážiť. Raz, časom, za pár rokov…, môže byť cena Bitcoinu aj niektorých ďalších kryptomien omnoho vyššia, než je dnes. A možno si potom spomeniete, že ste kedysi dostali kúsok BTC na Vianoce…,

Zaujali vás kryptomeny a chcete si ich nakúpiť viac? Odporúčame použiť burzu Binance. Vytvorte si účet cez >>>tento link<<< a získate dozivotnú zľavu 5% na poplatky.

Čo je Bitcoin

Bitcoin je prvou a doposiaľ najsilnejšou kryptomenou. Vznikal v rokoch 2008-2009, kedy ho jeho tvorca Satoshi Nakamoto najprv predstavil svetu a neskôr ho uviedol do prevádzky a vyťažil prvý blok. Bol to malý krok pre Satoshiho, ale (slovami Neila Armstronga) veľký krok pre celé ľudstvo. Bitcoin vznikol ako odpoveď na ekonomické a politické problémy a krízy, má obmedzené množstvo mincí a emitujú ho de facto samotní ľudia, žiadna centralizovaná inštitúcia ani vláda.

Satoshi to dokázal a vytvoril novú alternatívu peňazí, ktorá je nezávislá na tretích stranách a nedá sa sfalšovať. Funguje vďaka sieti tzv. ťažiarov, ktorí ju spoločne na svojich počítačoch a špeciálnych strojoch udržujú v chode, schvaľujú nové bloky transakcií a vďaka decentralizácii zabezpečujú, že na tzv. blockchaine (reťazci jednotlivých blokov, v ktorom sú tieto bloky uzamknuté) zostane každá transakcia zaznamenaná už navždy.

Na základe Bitcoinu vznikli ďalšie kryptomeny, ktorých sú v tejto chvíli tisíce. Všetky však rozhodne dlhodobo neprežijú, preto je všeobecne menej rizikové dlhodobo držať Bitcoin.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.