Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) zvýšila prognózy svetového dopytu po komodite v strednodobom aj dlhodobom horizonte, pričom uviedla, že na jeho pokrytie budú potrebné investície až vo výške 14 biliónov dolárov (13,25 bilióna eur). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
OPEC očakáva, že svetový dopyt po rope do roku 2045 dosiahne 116 miliónov barelov (1 barel = 159 litrov) denne (bpd), čo je približne o 6 miliónov bpd viac, ako predpokladal vlani. Motorom rastúceho dopytu budú podľa správy Čína, India, ďalšie ázijské krajiny, Afrika a Blízky východ. Organizácia zvýšila aj strednodobú prognózu dopytu, ktorý by mal v roku 2028 dosiahnuť 110,2 milióna bpd, pričom v roku 2023 to bude podľa odhadov 102 miliónov bpd.
Predstavy ropného kartelu sú v rozpore s odhadmi viacerých iných inštitúcií. Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) napríklad minulý týždeň uviedla, že dopyt po rope by mohol dosiahnuť vrchol už do konca tohto desaťročia.
OPEC tvrdí, že ropa by mala byť súčasťou energetickej transformácie. Odkazuje pri tom na kroky viacerých vlád, ktoré sa v poslednom čase rozhodli spomaliť ústup od fosílnych palív.
„Výzvy na zastavenie investícií do nových ropných projektov sú chybné a mohli by viesť k energetickému a hospodárskemu chaosu,” uviedol generálny tajomník OPEC Haísám Ghais v úvode výročnej správy o svetovom trhu s ropou. Potrebné investície v ropnom sektore do roku 2045 podľa neho predstavujú 14 biliónov USD, čo je viac ako 12,1 bilióna USD odhadovaných v minuloročnej správe.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Prečítajte si aj: Rusko zrušilo zákaz vývozu nafty. Budeme tankovať lacnejšie?