„Doom spending”: Novodobý fenomén, ktorý vás zničí. Psychoterapeutka radí, ako s ním zatočiť

  • Tento typ správania možno trápi aj vás.
  • Oslovili sme psychoterapeutku, aby nám vysvetlila nástrahy doom spendingu.
  • Môže to byť veľmi nebezpečné.
Off topic Doom spending trápi viac ľudí, než by ste si mysleli
Doom spending trápi viac ľudí, než by ste si mysleli. Zdroj: shutterstock.com/Anastassiya Bezhekeneva
BitmarketsBitmarkets

Pokiaľ ide o odbornú pomoc, existuje niekoľko typov terapií a prístupov, ktoré môžu pomôcť zvládnuť tento typ chovania. Medzi nimi je kognitívno-behaviorálna terapia (KBT), ktorá je považovaná za jednu z najúčinnejších metód pri liečbe kompulzívneho správania. Táto terapia pomáha pacientom identifikovať a meniť negatívne vzorce myslenia a správania, ktoré vedú k impulzívnemu jednaniu.”

Dialekticko-behaviorálna terapia (DBT) sa zameriava na zvládanie emócií, stresu a zlepšenie medziľudských vzťahov a často sa používa u jedincov s problémami s reguláciou emócií. Terapia zameraná na všímavosť pomáha jednotlivcom sústrediť sa na prítomný moment a rozvíjať vedomé uvedomenie si vlastných myšlienok, emócií a telesných reakcií, čo môže znížiť impulzívne správanie.

Okrem psychoterapie môže byť užitočná aj medikamentózna liečba, ako sú antidepresíva, ktoré pomáhajú regulovať impulzívne správanie, najmä ak je spojené s úzkosťou, depresiou alebo inými duševnými poruchami. Skupinová terapia a podporné skupiny zase poskytujú platformu pre zdieľanie skúseností a učenie sa od ostatných s podobnými problémami.

V neposlednom rade môže pomôcť aj edukácia a finančné poradenstvo, kde finanční poradcovia pomáhajú vytvoriť rozpočet, sledovať výdaje a vyvíjať strategie pre lepšie finančné plánovanie. „Každá osoba je jedinečná a preto môže byť najlepšia liečba kombináciou rôznych prístupov. Je dôležité hľadať odbornú pomoc čo najskôr, ak kompulzívne správanie začne negatívne ovplyvňovať každodenný život,” uzatvára psychoterapeutka Eva Lyli Hladíková.

SpäťStrana 3/3
Ďalej
txbKvakomat mobil
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.