„Doom spending”: Novodobý fenomén, ktorý vás zničí. Psychoterapeutka radí, ako s ním zatočiť

  • Tento typ správania možno trápi aj vás.
  • Oslovili sme psychoterapeutku, aby nám vysvetlila nástrahy doom spendingu.
  • Môže to byť veľmi nebezpečné.
Off topic Doom spending trápi viac ľudí, než by ste si mysleli
Doom spending trápi viac ľudí, než by ste si mysleli. Zdroj: shutterstock.com/Anastassiya Bezhekeneva
BitmarketsKvakomat mobil

„Doom spending” môže mať vážne krátkodobé aj dlhodobé následky. „Aj keď impulzívne utrácanie môže poskytnúť dočasnú úľavu od stresu alebo úzkosti, tieto pocity sa často vracajú a neskôr môžu byť ešte intenzívnejšie,” varuje Hladíková.

Radosť z nových nákupov rýchlo vyprchá a jedinec sa môže cítiť vinný alebo zahanbený kvôli nerozvážnym rozhodnutiam. Keď si človek uvedomí, že jeho impulzívne nákupy viedli k finančným problémom, môže to vyvolať ďalší stres a úzkosť. Tento začarovaný kruh často vedie k ďalšiemu utrácaniu ako spôsobu, ako sa vyrovnať s týmito negatívnymi pocitmi.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Ak sa finančné problémy zhoršujú, môže to viesť k depresii a pocitu beznádeje. Zlyhanie pri snahách dostať svoje financie pod kontrolu môže vyvolať pocity bezvýchodiskovej situácie a neúspechu. Navyše, opakované impulzívne míňanie môže viesť k pocitom straty kontroly nad vlastným životom, čo môže negatívne ovplyvniť sebavedomie a celkové vnímanie seba samého. Tieto psychologické a finančné dôsledky môžu výrazne zhoršiť kvalitu života jednotlivca.

Navyše, z pohľadu financií, neustále impulzívne míňanie podľa slov odborníčky znemožňuje akumuláciu úspor, vedie k zadlženiu, a v extrémnych prípadoch aj k poškodeniu kreditného skóre, čo môže výrazne zhoršiť životnú situáciu jednotlivca.

Ako môžeme predísť nebezpečenstvu?

Hladíková odporúča niekoľko stratégií. „Dôležité je viesť si záznamy o výdajoch, vytvárať a dodržiavať osobný rozpočet. To môže pomôcť získať kontrolu nad financiami a obmedziť impulzívne utrácanie.”

Taktiež sa reba zamerať na vaše duševné zdravie. „Nájdenie alternatívnych spôsobov, ako zvládať stres a úzkosť – ako je terapia, meditácia alebo fyzická aktivita – môže znížiť potrebu utrácať peniaze ako formu úľavy,” dodáva.

Existuje súvis medzi „doom spending” a inými prejavmi kompulzívneho správania?

„Doom spending má mnoho spoločných čŕt s inými formami kompulzívneho správania. Obe tieto formy chovania sa spájajú prostredníctvom niekoľkých psychologických mechanizmov. Patria sem impulzívnosť, potreba okamžitého uspokojenia, vyhýbanie sa negatívnym emóciám, pocit straty kontroly, ako aj krátkodobá úľava oproti dlhodobým dôsledkom,” uvádza psychoterapeutka.

Uchýlili ste sa niekedy k doom spendingu aj vy?

Navyše, existujú spoločné spúšťače pre tieto správania, a síce stres, pocit neistoty alebo zmeny v životných situáciách. Ľudia v obdobiach ekonomickej neistoty alebo osobných kríz sú často náchylnejší hľadať úľavu prostredníctvom impulzívnych alebo kompulzívnych činov, vysvetľuje odborníčka.

Celkovo možno povedať, že doom spending je špecifická forma kompulzívneho správania, kde primárnym mechanizmom zvládania emócií je míňanie peňazí. Akonáhle sa jednotlivec dostane do tohto cyklu, môže byť ťažké ho prerušiť, najmä ak nie sú adresované základné emocionálne alebo psychologické problémy.

Dá sa to liečiť

SpäťStrana 2/3Ďalej
txbAnycoin mobil banner
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.