„Doom spending”: Novodobý fenomén, ktorý vás zničí. Psychoterapeutka radí, ako s ním zatočiť

  • Tento typ správania možno trápi aj vás.
  • Oslovili sme psychoterapeutku, aby nám vysvetlila nástrahy doom spendingu.
  • Môže to byť veľmi nebezpečné.
Off topic Doom spending trápi viac ľudí, než by ste si mysleli
Doom spending trápi viac ľudí, než by ste si mysleli. Zdroj: shutterstock.com/Anastassiya Bezhekeneva
BitmarketsPepe Unchained mobil

Ak nastane v živote nepríjemná či stresujúca situácia, mnohí z nás hľadajú spôsoby, ako zvládať stres a úzkosť. Jedným z často prehliadaných, no významných fenoménov súčasnosti je takzvaný „doom spending”.

Tento termín možno nie je každému známy, ale pravdepodobne sa s ním stretáva viac ľudí, než by sme si mysleli. Ako rozpoznať, že míňame peniaze nie z nevyhnutnosti alebo želania, ale ako reakciu na vnútorný tlak a úzkosť?

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Na tieto otázky sme hľadali odpovede u Bc. Evy Lyli Hladíkovej, DiS., psychoterapeutky pôsobiacej na online psychoterapeutickej platforme Hedepy.

Ako definujeme „doom spending” a ako ho rozpoznám vo svojom správaní?

„Doom spending, alebo úzkostné míňanie peňazí, predstavuje impulzívne utrácanie, často za nepotrebné alebo luxusné veci, ako spôsob, ako čeliť úzkosti, stresu alebo pocitom beznádeje ohľadom budúcnosti,” vysvetľuje Hladíková.

Najčastejší dôvod:

Toto správanie možno často pozorovať v obdobiach ekonomickej neistoty, osobných kríz alebo pri globálnych udalostiach, ktoré vyvolávajú celospoločenskú úzkosť.

„Keď ľudia cítia neisto ohľadom budúcnosti, môžu sa rozhodnúť ‘užívať si prítomnosť’ a utrácať za veci, ktoré im prinášajú okamžité potešenie, hoci z dlhodobého finančného hľadiska to nemusí byť rozumné,” dopĺňa psychoterapeutka.

Prečo sa ľudia v stresových situáciách uchyľujú k nakupovaniu?

Nakupovanie môže poskytnúť dočasnú úľavu od negatívnych pocitov.

Mnohí to považujú za formu nákupnej terapie, no v prípade ‘doom spending’ ide skôr o riešenie poháňané pocitmi blížiacej sa skazy, než o skutočnú túžbu si niečo dopriať.

Tento mechanizmus môže priniesť krátkodobú spokojnosť, ktorá však často rýchlo vyprchá, upozorňuje odborníčka.

Zbytočné utrácanie

Zbytočné utrácanie. Zdroj: shutterstock.com/Anastassiya Bezhekeneva

Aké môžu byť dôsledky tohto správania na psychiku a financie?

Späť
Strana 1/3Ďalej
Crypto All Stars PCtxb
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.