Donald Trump môže premeniť Slovensko na Detroit Európy

  • Colná politika Donalda Trumpa môže stiahnuť Európu do obchodnej vojny.
  • Slovensko by sa tak mohlo stať Detroitom Európy.
  • Až 74 % slovenského exportu do USA tvoria automobilky.
Ekonomika Slovensko sa môže stať Detroitom Európy
Slovensko sa môže stať Detroitom Európy. Zdroj: shutterstock.com/mark reinstein/RUMANA FERDOUSI/Lu Yang
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Slovensko stojí na prahu novej éry. Donald Trump je známy svojím proamerickým prístupom, ktorého súčasťou bola v minulosti aj colná politika. Zavedenie ciel na európske tovary by vážne poškodilo aj Slovensku, uvádza denník Pravda. V článku od CNBC nás dokonca nazvali Detroitom Európy, ktorý produkuje viac áut na obyvateľa ako ktorýkoľvek štát na svete.

Slovensko sa môže stať Detroitom Európy

V otázke colnej politiky pocítia dôsledky ako prvé zrejme Čína, Kanada a Mexiko. Ekonómovia však očakávajú, že Európa sa obchodnej vojne taktiež nevyhne. Colná politika by zasiahla predovšetkým automobilový a poľnohospodársky priemysel, takže narušenie vzťahov by pocítilo priamo aj Slovensko.

Slovensko je tretí najväčší európsky vývozca osobných automobilov do USA, pričom len za posledný rok objem dosiahol hodnotu až 4 miliardy eur. To znamená, že od USA sme značne závislí, keďže tento sektor tvorí až 74 % exportu do krajiny a zamestnáva nepriamo až 250 000 Slovákov.

Myslíte si, že môže Slovensko dopadnúť ako Detroit?

Obavy, že Slovensko by sa mohlo stať Detroitom Európy, pramenia zo závislosti krajiny na automobilovom priemysle. Automobilky ako Volkswagen, Kia, Peugeot-Citroën (Stellantis) a Jaguar Land Rover tvoria významnú časť slovenského HDP a zamestnanosti. Takáto jednostranná závislosť prináša riziká, ktoré si možno vziať ako lekciu z Detroitu v USA.

Dopad na Slovensko

Nedávno sme vás informovali, že Trump počas svojho predchádzajúceho obdobia zvýšil clá na viacero tovarov z EÚ, čo malo nepriamy vplyv aj na slovenské exporty. Ak sa to zopakuje, zasiahne to najmä automobilový a technologický sektor.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Príbeh Detroitu

Detroit bol kedysi symbolom automobilového priemyslu a priemyselného pokroku, ale jeho úpadok mal viacero príčin:

  • Nedostatok diverzifikácie: Mesto bolo príliš závislé na automobilkách, ako General Motors, Ford a Chrysler. Keď priemysel začal upadať, neexistovala dostatočná ekonomická alternatíva.
  • Zahraničná konkurencia: Japonské a európske automobilky ponúkali kvalitnejšie a úspornejšie vozidlá, čo oslabilo americký trh.
  • Nákladová neefektivita: Vysoké mzdy a náklady spojené s odbormi znižovali konkurencieschopnosť amerických automobiliek.
  • Urbanistické problémy: Masová migrácia obyvateľstva za lepšími príležitosťami viedla k úpadku mesta, zvyšovaniu nezamestnanosti a kriminality.
  • Finančné problémy mesta: Kombinácia zlého hospodárenia a klesajúceho daňového príjmu priviedla mesto k bankrotu v roku 2013.
Najviac utrpia spotrebitelia

Výsledkom obchodnej vojny by boli ovplyvnení predovšetkým spotrebitelia na oboch stranách. Zavedenie ciel by spôsobilo zdražovanie tovarov. To by následne zapríčinilo pokles spotreby domácností a ekonomická aktivita by spomalila.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.

Najčítanejšie články

1

Najväčšia banka na Slovensku výrazne zvyšuje poplatky. Kto nesúhlasí, má šancu od zmluvy odstúpiť

2

Slovenka prišla o celé úspory v banke. Môže za to chyba, ktorú robia mnohí

3

Veľká slovenská firma sa potápa. Zhasol už aj posledný plamienok nádeje na jej záchranu

4

Tisíce Slovákov prídu od januára o 120 eur mesačne. Týka sa to aj vás?

5

Expert varuje pred drastickými zmenami v dôchodkoch. Slováci prídu o desaťtisíce eur

PR články

Očakávaná Santa Claus rast: Využite posledné dni roka na investičnom trhu

Ľuboš Kovár  | 2. decembra 2024

Rok sa blíži ku koncu, čo je ideálna príležitosť pozrieť sa, ako si viedli akciové trhy. Pre investorov bol rok 2024 zatiaľ veľmi úspešný.

Prichádza Santa Claus rast

Najväčšie investičné trendy roku 2024: Zúčastnite sa jedinečnej online konferencie úplne zdarma

Henrieta Balázsová  | 29. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Rok 2024 prináša do sveta investícií nové výzvy a príležitosti.

Online konferencia XTB

Čo ženie ceny kávy, kakaa a zemného plynu nahor? Tu je všetko, čo potrebujete vedieť

Henrieta Balázsová  | 28. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch zažívajú finančné trhy dramatické pohyby, ktoré sa netýkajú len akcií alebo kryptomien, ale aj komodít.

Čo ženie kávy komodít nahor?