- Colná politika Donalda Trumpa môže stiahnuť Európu do obchodnej vojny.
- Slovensko by sa tak mohlo stať Detroitom Európy.
- Až 74 % slovenského exportu do USA tvoria automobilky.
Slovensko stojí na prahu novej éry. Donald Trump je známy svojím proamerickým prístupom, ktorého súčasťou bola v minulosti aj colná politika. Zavedenie ciel na európske tovary by vážne poškodilo aj Slovensku, uvádza denník Pravda. V článku od CNBC nás dokonca nazvali Detroitom Európy, ktorý produkuje viac áut na obyvateľa ako ktorýkoľvek štát na svete.
Slovensko sa môže stať Detroitom Európy
V otázke colnej politiky pocítia dôsledky ako prvé zrejme Čína, Kanada a Mexiko. Ekonómovia však očakávajú, že Európa sa obchodnej vojne taktiež nevyhne. Colná politika by zasiahla predovšetkým automobilový a poľnohospodársky priemysel, takže narušenie vzťahov by pocítilo priamo aj Slovensko.
Slovensko je tretí najväčší európsky vývozca osobných automobilov do USA, pričom len za posledný rok objem dosiahol hodnotu až 4 miliardy eur. To znamená, že od USA sme značne závislí, keďže tento sektor tvorí až 74 % exportu do krajiny a zamestnáva nepriamo až 250 000 Slovákov.
Obavy, že Slovensko by sa mohlo stať Detroitom Európy, pramenia zo závislosti krajiny na automobilovom priemysle. Automobilky ako Volkswagen, Kia, Peugeot-Citroën (Stellantis) a Jaguar Land Rover tvoria významnú časť slovenského HDP a zamestnanosti. Takáto jednostranná závislosť prináša riziká, ktoré si možno vziať ako lekciu z Detroitu v USA.
Nedávno sme vás informovali, že Trump počas svojho predchádzajúceho obdobia zvýšil clá na viacero tovarov z EÚ, čo malo nepriamy vplyv aj na slovenské exporty. Ak sa to zopakuje, zasiahne to najmä automobilový a technologický sektor.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Príbeh Detroitu
Detroit bol kedysi symbolom automobilového priemyslu a priemyselného pokroku, ale jeho úpadok mal viacero príčin:
- Nedostatok diverzifikácie: Mesto bolo príliš závislé na automobilkách, ako General Motors, Ford a Chrysler. Keď priemysel začal upadať, neexistovala dostatočná ekonomická alternatíva.
- Zahraničná konkurencia: Japonské a európske automobilky ponúkali kvalitnejšie a úspornejšie vozidlá, čo oslabilo americký trh.
- Nákladová neefektivita: Vysoké mzdy a náklady spojené s odbormi znižovali konkurencieschopnosť amerických automobiliek.
- Urbanistické problémy: Masová migrácia obyvateľstva za lepšími príležitosťami viedla k úpadku mesta, zvyšovaniu nezamestnanosti a kriminality.
- Finančné problémy mesta: Kombinácia zlého hospodárenia a klesajúceho daňového príjmu priviedla mesto k bankrotu v roku 2013.
Výsledkom obchodnej vojny by boli ovplyvnení predovšetkým spotrebitelia na oboch stranách. Zavedenie ciel by spôsobilo zdražovanie tovarov. To by následne zapríčinilo pokles spotreby domácností a ekonomická aktivita by spomalila.
Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video: