- Jedna z najväčších amerických bánk musí zaplatiť pokutu vo výške takmer 73 miliónov eur.
- Za všetko môže chyba obchodníka spred dvoch rokov.
Jedna z najväčších amerických bánk čelí pokute 62 miliónov libier (približne 72,5 miliónov eur).
Má to byť trest za chyby v obchodných systémoch, ktoré takmer viedli k výpredaju akcií v hodnote 189 miliárd dolárov na európskych trhoch, píše CNN.
Americká banka dostala pokutu súbežne od dvoch inštitúcií
Finančný regulačný úrad (FCA) udelil Citigroup pokutu vo výške takmer 28 miliónov libier (32,5 miliónov eur), zatiaľ čo Bank of England’s Prudential Regulation Authority pokutu vo výške 34 miliónov libier (40,5 miliónov eur) po ukončení vyšetrovania Citigroup. Aapoň tak uvádzajú vyhlásenia úradov.
Pokuty boli znížené o 30 % vďaka dohode Citigroup o urovnaní prípadu. Bez tejto zľavy by celková pokuta prekročila 88 miliónov libier (102,5 miliónov eur).
„Hoci sme radi, že sme tento problém vyriešili, ide o chybu, ktorá bola identifikovaná a opravená v priebehu niekoľkých minút,” uviedol hovorca Citigroup pre CNN.
Okamžite sme podnikli kroky na posilnenie našich systémov a kontrol, a zostávame odhodlaní zabezpečiť plný regulačný súlad.
Hovorca Citigroup odmietol komentovať správy, že obchod bol výsledkom tzv. „fat-finger” chyby, kde sa nesprávne údaje zadali v dôsledku stlačenia nesprávneho tlačidla.
Fatálna chyba burzového odchodníka
Tento incident sa stal ešte v máji 2022, keď jeden zo skúsených obchodníkov Citigroup omylom predal akcie v hodnote 1,4 miliardy dolárov na európskych burzách, čo vyvolalo tzv. „flash crash”.
FCA vo svojom vyhlásení uviedla, že nemenovaný obchodník mal v úmysle predať akcie v hodnote len 58 miliónov dolárov, ale kvôli chybe zadal objednávku na predaj akcií v hodnote 444 miliárd dolárov.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Systémy banky zablokovali 255 miliárd dolárov z tejto sumy. To znamená, že 189 miliárd dolárov sa na zvyšok dňa dostalo na ich obchodnú platformu na predaj. Celkovo sa predali akcie v hodnote 1,4 miliardy dolárov, kým obchodník zrušil transakciu.
FCA tiež zdôraznila, že obchodník prehliadol výstrahu bez nutnosti čítať všetky podrobnosti, ktoré obsahovala, a tiež poukázala na „neefektívne” monitorovanie v reálnom čase zo strany banky, čo znamenalo, že výstrahy sa eskalovali príliš pomaly.
To všetko vyústilo do spomínanej miliónovej pokuty, ktorú musí banka Citigroup uhradiť.
Toto nie je prvýkrát, čo Citigroup urobila chybu
V roku 2020 banka omylom zaslala 900 miliónov dolárov ako úrokové platby veriteľom kozmetickej spoločnosti Revlon.
Išlo o viac než 100-násobok plánovanej sumy. Niektorí veritelia peniaze vrátili, ale iní nie. Súdny rozhodca v USA v roku 2021 rozhodol, že banka nebude môcť získať späť zostávajúcich 500 miliónov dolárov.
Ďalšia obchodná chyba v roku 2014, ktorá však nesúvisí so Citigroup, spôsobila rozruch na japonskom akciovom trhu. Anonymný maklér urobil a následne rýchlo zrušil objednávky na akcie v hodnote viac než 600 miliárd dolárov, písalo BBC v dobe incidentu.