Dôležitý poplatok by sa mohol zvýšiť až o 200 %. Podľa expertov to nie je dobrý nápad

  • Nárast tohto poplatku bude skutočne markantný, podľa ÚRSO by malo ísť až o 233 percent.
  • ÚRSO si tak od zástupcov OZE vyslúžil kritiku.
Ekonomika Dôležitý poplatok by sa mohol zvýšiť až o 200 %
Dôležitý poplatok by sa mohol zvýšiť až o 200 %. Zdroj: Shutterstock.com/KANGWANS, SvitlanaRo
BitmarketsBitmarkets

Rozvoj obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na Slovensku sa potýka s novými výzvami. Tie sú spôsobené plánovaným zvyšovaním poplatku za prístup do siete. Poplatok by sa mal zvyšovať na základe návrhu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Portál Techbyte.sk upozorňuje na to, že ide o krok, ktorý by mohol ovplyvniť širšiu ekonomiku, zamestnanosť, no aj sektor zelenej energie.

Nevídaný nárast poplatku

Tento poplatok sa nazýva G-komponent. Musia ho platiť všetci výrobcovia elektriny za pripojenie svojich elektrární do distribučnej siete. Nárast tohto poplatku bude skutočne markantný, podľa ÚRSO by malo ísť až o 233 percent. Záťaž na slovenské elektrárne tak bude omnoho vyššia.

Na to upozorňuje aj Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE. Navýšenie totiž môže spôsobiť, že viaceré elektrárne budú v strate.

Zvýšenie G-komponentu by mohlo mať negatívny dopad na ďalší rozvoj obnoviteľných zdrojov energie, čo je v priamom rozpore s politikou Európskej únie. Tá sa totiž usiluje znížiť uhlíkovú stopu, no tiež do roku 2050 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu.

Aby Európska únia mohla tieto ciele dosiahnuť, musí disponovať obnoviteľnými zdrojmi. Ak teda existujú opatrenia, ktoré ich rozvoj ohrozujú, možno to označiť za krok späť.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Ako to ovplyvní elektrárne?

Späť
Strana 1/3Ďalej
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.