Dokedy bývajú Slováci s rodičmi? Sme druhí najhorší v celej EÚ

  • Výrazne lepšie sú na tom aj naši najbližší susedia.
  • Dlhé zotrvávanie v rodičovskom dome má aj ďalšie negatívne dôsledky.
  • Situácia sa oproti predchádzajúcemu roku ešte mierne zhoršila.
Ekonomika Slováci bývajú s rodičmi až do tridsiatky
Slováci bývajú s rodičmi až do tridsiatky. Zdroj: Shutterstock.com/BearFotos, ANDRANIK HAKOBYAN
BitmarketsCrypto All Stars mobil

Slovenská mládež sa drží domáceho hniezda pevnejšie než väčšina ich európskych rovesníkov. Najnovšie údaje Eurostatu odhaľujú znepokojivý trend – mladí Slováci opúšťajú rodičovský domov v priemere až vo veku 31 rokov, čo nás radí na predposledné miesto v celej Európskej únii, informuje portál O peniazoch.

„Situácia sa oproti predchádzajúcemu roku ešte mierne zhoršila,” upozorňujú štatistici. Zatiaľ čo v roku 2022 sa mladí Slováci osamostatňovali v priemere vo veku 30,8 roka, vlani to bolo už 31 rokov. Tento trend je v príkrom rozpore s európskym priemerom, kde vek osamostatnenia sa mladých klesol na 26,3 roka.

Horší sú len Chorváti

Horšie než Slovensko je na tom už len Chorvátsko, kde mladí ľudia zostávajú s rodičmi v priemere do 31,8 roka. Za nami sa umiestnili južanské krajiny – Grécko (30,6 roka) a Španielsko (30,4 roka). Na opačnom konci rebríčka kraľujú severské štáty, kde sa mladí osamostatňujú už pred dovŕšením 23 rokov.

 

Výrazne lepšie sú na tom aj naši najbližší susedia. V Českej republike sa mladí sťahujú od rodičov už v 25,4 roku, zatiaľ čo v Maďarsku a Poľsku zhodne vo veku 27,1 roka. „Tento rozdiel jasne ukazuje, že nejde len o regionálny fenomén, ale o špecifický problém Slovenska,” konštatujú odborníci.

Dlhé zotrvávanie v rodičovskom dome má aj ďalšie negatívne dôsledky. Slovensko sa potýka s vysokou mierou preplnenosti domácností, ktorá dosahuje 30,5 percenta celkovo a až 43,4 percenta u mladých vo veku 15 až 29 rokov. „Oba tieto ukazovatele výrazne prevyšujú európsky priemer,” zdôrazňuje Eurostat.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Preplnené bývanie

Späť
Strana 1/2Ďalej
Best Wallet PCFlockers mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.