Dokáže umelá inteligencia odvrátiť kybernetické útoky alebo prinesie skazu?

BitmarketsKvakomat mobil

Internet a celkovo kybernetický priestor ako taký už dávno nie je bezpečným miestom. Takmer denne počúvame o rôznych kybernetických útokoch na veľké spoločnosti, čo spôsobuje obrovské straty citlivých dát používateľov, firiem a podobne. Dokáže umelá inteligencia zastaviť tento negatívny trend?

Kybernetické útoky na vzostupe

S rastúcim objemom a komplexnosťou počítačových útokov je čas čeliť tvrdej pravde: Ľudia už nie sú schopní držať krok s hrozbami a spoločnosti si nemôžu dovoliť držať krok „ručne” svojimi vlastnými prostriedkami. Mnoho, ak nie väčšina tímov IT nemá zdroje na ochranu svojich podnikov, určite nie v reálnom čase. A vo svete, kde je dôležitá každá minúta a dôkladnosť, sa musíme pozrieť na umelú inteligenciu (AI). Práve tá nám dáva nádej, že je „to”, čo potrebujeme na boj proti hackerom.

Podľa indexu bezpečnosti spoločnosti Accenture má viac ako 70 % globálnych organizácií ťažkosti s identifikáciou, nehovoriac o ochrane vysoko hodnotných aktív spoločnosti. Zároveň narastá finančný dosah kybernetických útokov. V priemere sa náklady na počítačovú kriminalitu v roku 2017 zvýšili na 11,7 milióna dolárov na organizáciu, čo je nárast o 23 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom na základe nedávnej štúdie spoločností Accenture a Ponemon Institute.

Umelá inteligencia ako bojovník proti nelegálnej činnosti

Predstavuje AI a strojové učenie (machine learning) prísľub bezpečnejšej online infraštruktúry alebo práve naopak – hrozbu?

AI a strojové učenie sa môžu využívať v rámci bezpečnostných operácií podniku, najčastejšie pri reakcii na incidenty alebo pri hľadaní hrozieb. Jedným z najväčších problémov nekonečného boja proti počítačovým hrozbám je veľké množstvo údajov, ktoré sa musí spracovať, aby sa identifikovali potenciálne hrozby. Strojové učenie má potenciál preniesť sa cez obrovské súbory údajov, aby pomohlo identifikovať potenciálne škodlivé činnosti. Môže tiež eliminovať podozrivé činnosti efektívnejšie ako samotný človek a môže konať skôr, ako dôjde k poškodeniu.

Dôveruj, ale preveruj

V rámci každej AI musíme zvážiť potenciálne dôsledky modelu založeného na AI. Aké sú skutočné riziká využívania AI na pomoc pri obrane v kybernetickom priestore? Vždy je možné zneužiť informácie, ktoré zhromažďuje bezpečnostný systém.

Na nekalé účely je možné použiť takmer akýkoľvek nástroj. Napríklad kladivo sa dá hodiť aj cez okno, aby mal zločinec prístup do domu. Emailový systém, od ktorého sme všetci závislí, aby sme mohli prevádzkovať naše podnikanie a vykonávať každodenné osobné interakcie, môže byť tiež nakonfigurovaný na prenášanie škodlivého softvéru. Na dosiahnutie svojho potenciálu si systémy AI vyžadujú starostlivú rovnováhu medzi strojovým učením a ľudskými zásahmi. Cieľom AI nie je nahradiť ľudí, ale dopĺňať ich. Týmto smerom sa treba vydať. Umelá inteligencia nám dokáže v mnoho smeroch uľahčiť prácu – no na druhej strane jej nedokonalosť a zneužitie dokáže napáchať omnoho väčšie škody.

Čo čítať ďalej?

Záhadná vesmírna misia – Raketoplán pristál na Zemi po 780 dňoch

Zdroj:
Forbes.com

Wallstreetpepe PC banertxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.