Dôjde k „znárodneniu” úspor Slovákov? Fico prišiel s plánom, ktorý sa občanom nebude páčiť

  • Fico tvrdí, že predchádzajúce vlády zanechali neželané dedičstvo.
  • Je možné, že úspory Slovákov skončia v diaľniciach?
Ekonomika Dôjde k „znárodneniu“ úspor Slovákov?
Dôjde k „znárodneniu“ úspor Slovákov?. Zdroj: Shutterstock.com/lovelyday12, Jdrw25
BitmarketsBitmarkets

Robert Fico, premiér Slovenskej republiky, uviedol na tlačovej konferencii, že našu krajinu čaká veľká mobilizácia financií.

Vláda Slovenska totiž aktívne hľadá spôsoby, ako efektívne využiť zdroje z národného rozpočtu a fondov Európskej únie, aby opäť dosiahla rastovú trajektóriu. Tieto ambície zdôraznil premiér počas kontrolného dňa na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Informuje o tom portál Peniaze.sk.

Znárodnenie úspor

Premiér Robert Fico poukázal na to, že Slovensko sa vzďaľuje od priemernej životnej úrovne Európskej únie. Zároveň sa domnieva, že úspory Slovákov končia v Spojených štátoch. Myslí si, že tieto peniaze sú potrebné na Slovensku a je pripravený zakročiť.

Premiér vyjadril znepokojenie nad súčasnou situáciou, kde sa Slovensko odmieta približovať k priemernej životnej úrovni EÚ, ale naopak, sa od nej vzďaľuje. Tento trend je spojený s negatívnymi ukazovateľmi, ktoré sú pre krajinu veľmi znepokojujúce.

Vyzval k návratu na cestu rastu, ktorá by umožnila postupné približovanie sa k priemernej úrovni EÚ, a nie naopak. Vyjadril názor, že predchádzajúce vlády zanechali neželané dedičstvo.

Čo bude s úsporami Slovákov?

Podľa najnovších dostupných údajov z januára 2024 majú Slováci na svojich účtoch celkovo 47,22 miliardy eur. Ďalších viac ako 15 miliárd eur majú uložených v druhom pilieri, ktoré si sporitelia našetrili. Vláda už naznačila, že druhý pilier by mohol byť využitý ako zdroj finančných prostriedkov.

Podľa premiéra budú hlavnými finančnými zdrojmi prostriedky zo štátneho rozpočtu a z fondov EÚ. Diskutoval tiež o možnostiach využitia projektov verejno-súkromného partnerstva (PPP).

Okrem toho sa zamýšľal nad tým, ako efektívne využiť úspory ľudí uložené v bankách a zdroje, ktoré sú v dôchodkovom sporení. Vysvetlil, že tieto finančné prostriedky často končia v zahraničí, ale pre rast a rozvoj krajiny je dôležité ich využitie doma.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Skončia peniaze z II. piliera na slovenských cestách?

Ministerstvo dopravy nenaznačilo podrobnosti, ale zdôraznilo, že s ohľadom na výšku investičného dlhu by uvítalo akékoľvek ďalšie zdroje, ktoré by urýchlili prípravu a výstavbu cestnej aj železničnej infraštruktúry.

Asociácia dôchodkových správcovských spoločností na Slovensku dohliada na dôchodkové úspory. Predseda jej predstavenstva Miroslav Kotov, ktorý zároveň pôsobí ako predseda predstavenstva dôchodkovej správcovskej spoločnosti Allianz, uvádza pre portál Pravda, že momentálne s nimi o tejto téme nikto nekomunikuje.

V minulosti však komunikovali o tejto otázke s ministerstvom práce. Kotov zatiaľ nechce hodnotiť Ficov plán, keďže nepozná detaily. Všeobecne však nemá námietky voči podpore alternatívnych investícií, ako sú napríklad spomínané infraštruktúrne projekty. Kotov však zdôrazňuje, že každá investícia musí byť v prvom rade v záujme sporiteľa.

Catslap PC banerOkazio mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.