Po období čakania na oznámenie schválenia spotových bitcoinových ETF sa kryptotrh začína konsolidovať. Dôsledkom toho je, okrem iného, znižovanie cien aj objemu obchodov viacerých kryptomien či meme mincí.
Avšak na trhu stále nájdete meme mince, ktoré dokážu ponúknuť viac než len krátkodobé zisky. S víziou dlhodobej udržateľnosti, podporenou najmä vývojom nových rozšírení meme projektov si dokázali niektoré mince udržať rastúcu krivku. Respektíve majú perspektívu rásť aj v najbližšom období.
Najhodnotnejšia meme minca Dogecoin za pár dní vystrelila o 12,6 %
Aktuálne najvyššiu cenu, ako aj tržnú kapitalizáciu si spomedzi meme mincí drží Dogecoin. Mincu si investori obľúbili najmä po tom, ako ju do popredia dostali vyjadrenia Elona Muska. Podľa jeho slov ho Dogecoin oslovil vďaka svojmu humoru a do mince dokonca aj sám investoval.
Jeho podpora Dogecoinu nezostala len pri slovách. Muskova firma Tesla napríklad zaradila mincu Doge ako jednu z možností platby pri nákupe Tesla produktov z e-shopu. Rast hodnoty meme mince nastal aj pri Muskovom prevzatí sociálnej siete Twitter, keď na jeden deň vymenil oficiálne logo Twitteru za logo Dogecoinu.
Spolupráca meme mince a Elona Muska by mohla pokračovať aj v ďalšom období. Sieť X, teda bývalý Twitter, by mala čoskoro spustiť vlastnú platobnú platformu XPayments. Súčasť transformácie siete X by mohla týmto krokom vytvoriť ďalší potenciál rastu aj pre Dogecoin. Vzhľadom na predchádzajúce vyjadrenia majiteľa siete X je pravdepodobné, že práve Doge budú môcť ľudia využívať na realizovanie platieb cez prichádzajúcu platformu.
Nedávne zverejnenie oficálneho profilu XPayments na sieti X preto okamžite vzbudilo pozornosť a reakcia na seba nenechala dlho čakať ani na kryptotrhu. Kurz Dogecoinu totiž za pár hodín vyrástol o 12,6 %.
Analytici portálu Techopedia navyše očakávajú, že Doge ešte tento rok môže dosiahnuť priemernú cenu 0,116 dolára, čo oproti cene v čase písania článku predstavuje nárast o 38 %. V budúcom roku pritom rátajú s navýšením priemernej ceny na 0,3 dolára za mincu.
Sponge V2 chce nadviazať na tržnú kapitalizáciu prvej verzie
Popri najvýraznejších zhodnoteniach meme mincí v minulom roku, medzi ktoré patrila napríklad minca Pepe, dosiahol úspech aj projekt Sponge. Prvá verzia tokenu sa po vstupe na burzu zaradila do kategórie tzv. 100x, keď jej tržná kapitalizácia presiahla 100 miliónov dolárov.
Projekt Sponge si svojim humorom získal sympatie cieľovej skupiny a zakladatelia platformy by radi túto pozíciu využili na ďalší rast. K tomu by im mala pomôcť aktualizovaná roadmapa projektu s novými cieľmi, no hlavne inovovaná verzia tokenu Sponge V2.
Tvorcovia platformy si uvedomujú, že okrem náklonnosti ľudí je potrebné dať tokenu aj možnosť reálneho využitia. To bude úlohou novej play-to-earn hry Sponge Racer, v ktorej budú hráči medzi sebou pretekať a odmenou budú ďalšie tokeny Sponge V2. Plán pre novú vlnu zhodnotenia nevynecháva ani majiteľov pôvodnej verzie Sponge V1. Vďaka platforme stake-to-bridge totiž získajú jednoduchý prístup k získavaniu tokenov SPONGEV2.
Jediné, čo musia spraviť je začať tokeny stakovať. Majitelia ich môžu už teraz uzamknúť s momentálnym očakávaným percentuálnym zhodnotením 286 %. V súčasnosti sa stakuje vyše 5,64 miliardy tokenov, a tak sa dá ľahko usúdiť, že Sponge V2 nie je len bezvýznamnou meme mincou, ale projekt s reálnou víziou a potenciálom ju uskutočniť.
Shiba Inu čaká spustenie vlastnej metaverse
Meme minca Shiba Inu po pomerne prudkom raste v decembri roku 2023 začína svoju hodnotu korigovať. No aj napriek nepriaznivému vývoju zo začiatku roka existuje hneď niekoľko dôvodov, prečo by Shiba Inu mohla opäť naskočiť na vzostupnú krivku.
Rovnako ako v prípade Sponge, aj vývojári projektu na čele so Shytoshi Kusamom si uvedomujú, že pre dlhodobý úspech meme mince musia ľuďom ponúknuť reálnu užitkovosť. Preto počas minulého roka prišli hneď s dvomi zásadnými rozšíreniami. Jedným bolo spustenie vlastnej Layer-2 na blockchaine Ethereum s názvom Shibarium. Jej význam spočíva v lepšej škálovateľnosti a nižších poplatkoch pre DeFi, blockchainové hry či ďalšie dApps v rámci ekosystému Shiba Inu.
Ďalším krokom bolo spustenie služby Shiba Name Service – samoobslužnej kryptopeňaženky a decentralizovanej burzy. Ani pri tejto inovácii vývojári neskončili, a tak v roku 2024 očakávame uvedenie dlho očakávanej Shib: The Metaverse.
Insideri v tomto roku tiež očakávajú kopec ďalších aktualizácií už vytvorených platforiem pod hlavičkou Shiba Inu, čo by mohlo druhej najhodnotnejšej meme minci vrátiť potrebnú dynamiku, aby mohla opäť atakovať hranicu 0,000020 dolára.
Myro by mohla nasledovať úspech mince Bonk
Kombináciu lákavého nového projektu s veľkým objemom obchodov, potenciálom rastu a užitkovosti reprezentuje meme minca Myro. Oproti meme minciam Bonk a Dogwifhat, ktoré, rovnako ako Myro, stoja na blockchaine Solana, vykazuje Myro od uvedenia na burzu silný nástup, čo z nej robí jednu z najatraktívnejších investičných možností v rámci sféry meme mincí.
S momentálnou cenou 0,2 doláru za mincu dosiahla týždenné zhodnotenie vyše 57 %, pričom za mesiac dokázala vystreliť o viac ako 1013 %. Zároveň jej tržná kapitalizácia predstavuje 189 miliónov dolárov a objem obchodov za poslednýh 24 hodín sa hýbe na hladine 41 miliónov. To podčiarkuje nielen jej atraktivitu, ale aj ďalší priestor na rast.
Stačí sa pozrieť na hodnotu tržnej kapitalizácie spomínanej meme mince na blockchaine Solana – Bonk. Jej kapitalizácia sa momentálne pohybuje okolo 690 miliónov dolárov, pričom aj jej hodnota by mala ťažiť z rastúcej popularity meme sféry. Minca Myro však schováva ešte jedno eso v rukáve, a to užitkovosť.
V rámci svojej platformy ponúka služby virtuálneho bota, ktorý ľuďom pomáha s investovaním na sieti Telegram. Okrem toho by mal projekt čoskoro spustiť možnosť stakingu.
Sféra meme mincí stále ponúka viacero lákavých možností pre investíciu, ktorá vám neprinesie len krátkodobé zisky, ale aj možnosť zhodnotenia z dlhodobého hľadiska. Nezabudnite si pred investíciou spraviť aj vlastný výskum a zohľadniť všetky riziká.
Článok vznikol v spolupráci s firmou Clickout.
Disclaimer: Tento článok je súčasť platenej propagácie. Názory a postoje uvedené v tomto článku nemožno spájať s názormi redakcie kryptomagazin.sk. Investovanie do kryptomien je vysoko rizikové. Obzvlášť investovanie do predpredaja (ICO). Zdôrazňujeme, aby ste si dôkladne preverili každý projekt a investovali iba to, o či si môžete dovoliť prísť!