Dôchodok zadarmo: Sociálna poisťovňa vypláca penzie aj tým, ktorí nepracovali

  • Dôchodok zadarmo?
  • Znie to ako mýtus, ale slovenský systém to v určitých prípadoch umožňuje.
  • Prekvapí vás, kto všetko naň má nárok bez odvodov.
Ekonomika Dôchodok zadarmo
Dôchodok zadarmo. Zdroj: shutterstock.com/Evgeny Atamanenko
Bitmarketstxb

Dôchodok nemusí byť len výsledkom desiatok rokov práce. Slovenský systém dôchodkového poistenia v niektorých prípadoch umožňuje získať nárok na dôchodkovú dávku aj ľuďom, ktorí nikdy neplatili odvody zo svojho príjmu – pretože štát ich platil za nich. Sociálna poisťovňa vypláca penzie aj osobám poisteným štátom.

Dôchodok aj bez práce? Áno, ale len pre vybraných

Niektoré skupiny obyvateľov sú automaticky zaradené do povinného dôchodkového poistenia, hoci nemajú zamestnanie, neprevádzkujú živnosť a neplatia odvody. Štát za nich odvádza poistné do Sociálnej poisťovne. Ide napríklad o:

  • rodičov, ktorí sa starajú o dieťa do šiestich rokov (alebo do 18 rokov, ak má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav),

  • opatrovateľov a osobných asistentov, ak vykonávajú asistenciu aspoň 140 hodín mesačne,

  • poberateľov úrazovej renty pred dôchodkovým vekom,

  • chránených alebo ohrozených svedkov,

  • vojakov v dobrovoľnej vojenskej príprave,

  • členov cirkevných alebo charitatívnych spoločenstiev.

Tieto osoby sú dôchodkovo poistené „zadarmo”, pretože zákon uznáva ich spoločenský prínos, aj keď nepracujú v klasickom zmysle slova.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Penzia zadarmo nie je vysoká

Hoci štát prepláca poistné, výsledný dôchodok nemusí byť vôbec vysoký. Prvý pilier funguje na zásluhovom princípe. 

Výška dôchodku závisí od:
  • priemerného osobného mzdového bodu (teda príjmu počas aktívnych rokov),

  • počtu odpracovaných rokov,

  • dôchodkovej hodnoty.

Ak niekto počas života nepracoval alebo pracoval veľmi málo, bude mať nízky osobný mzdový bod. To môže znamenať dôchodok len v desiatkach eur. Výnimkou je minimálny dôchodok, ktorý štát garantuje ľuďom s aspoň 15 rokmi poistenia.

V roku 2026 dôchodca, ktorý má za sebou 30 rokov sociálneho poistenia dostane minimálny dôchodok vo výške 412 eur mesačne.

Dôchodok ako výstraha aj príležitosť

Možnosť získať dôchodkové poistenie bez práce môže byť záchrannou sieťou pre tisíce ľudí, no zároveň aj upozornením. Dôchodok „zadarmo” znie lákavo, ale bez aktívneho prístupu k sporeniu a zamestnaniu povedie len k minimálnej penzii. Preto odborníci odporúčajú zapojiť sa aj do druhého alebo tretieho piliera, ak to situácia dovoľuje.

Kryptocashback Etoro PCCoinfactory mobil baner
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.