Dôchodky v ohrození: Sociálna poisťovňa nemá peniaze. Čo čaká Slovákov?

  • Sociálna poisťovňa má zdroje len na desať dôchodkov ročne.
  • Rozdiel musí dotovať štát z rozpočtu a toto zaťaženie sa bude v budúcnosti len zvyšovať.
  • Renomovaný ekonóm upozorňuje na problémy slovenského dôchodkového systému.
Ekonomika Dôchodky Slovákov sú neudržateľné
Dôchodky Slovákov sú neudržateľné. Zdroj: shutterstock.com/fizkes/azur13
Coinfactory PC banerKvakomat mobil

Dôchodky sú pre mnohých Slovákov jediným zdrojom príjmu v starobe. Situácia v Sociálnej poisťovni však naberá alarmujúce rozmery. Podľa najnovších informácií má poisťovňa peniaze len na desať dôchodkov ročne, pričom v skutočnosti ich vypláca až trinásť. Slováci sa právom obávajú, či budú ich mesačné dávky v budúcnosti garantované. Najviac znepokojení sú mladší ľudia, ktorí sa pýtajú, či sa vôbec dočkajú dôstojného dôchodku.

Prečo Sociálna poisťovňa nemá na dôchodky?

Slovenský dôchodkový systém dlhodobo zápasí s nepriaznivým demografickým vývojom. Jednoducho povedané: rodí sa nás málo a žijeme dlhšie. Ekonóm z Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž v rozhovore pre Finsider vysvetľuje, že situácia je naozaj vážna:

„Štát v súčasnosti vypláca 13 dôchodkov, ale zo zdrojov Sociálnej poisťovne sa pokryje desať.” Rozdiel musí dotovať štát zo svojho rozpočtu.

Baláž dodáva: „Je bežné, že sa dôchodky aj v iných štátoch dotujú z daní. Dôvodom je zlá demografia, nemôžete predsa nechať ľudí na dôchodku umrieť od hladu.” Odborník však upozorňuje, že schopnosť dotovať dôchodky závisí od ekonomickej vyspelosti krajiny – menej vyspelé krajiny musia byť v tomto smere skromnejšie.

Sociálna poisťovňa dosahuje rekordnú stratu

Sociálna poisťovňa dosahuje rekordnú stratu. Zdroj: shutterstock.com/Friends Stock/Eo naya

Budúcnosť dôchodkov: Na čo sa pripraviť?

Miera náhrady bude klesať, varuje ekonóm. To znamená, že výška dôchodku v porovnaní s predchádzajúcou mzdou sa bude postupne znižovať. Napriek tomu Sociálna poisťovňa bude vždy vyplácať nejaký dôchodok.

„Ten má zároveň dve luxusné črty – indexuje sa o rast inflácie a vypláca pozostalostné dôchodky. Súkromné dôchodky také črty nemajú,” vysvetľuje V. Baláž. Zároveň však upozorňuje, že ide o veľmi nákladné parametre a „štát to nebude môcť uplatňovať v takej miere ako dnes”.

Jedným z opatrení, ktoré štát zrejme bude musieť prijať, je ďalšie posúvanie veku odchodu do dôchodku.

„Štát bude mať veľa možností. Sociálna poisťovňa vypláca počas dôchodku určitú sumu. Tá sa dá znížiť tak, že ľudia pôjdu do penzie neskôr. To je veľmi silný nástroj, pretože keď niekto pôjde na dôchodok neskôr a bude ho poberať len krátko pre dožitie, štát na to vynaloží menej peňazí,” konštatuje Baláž.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/3Ďalej
Kvakomat PC bannerOkazio mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.