Dôchodky sa budú po novom vyplácať inak. Čo všetko sa zmení?

  • Dôchodky sa zásadne zmenia.
  • Sporiteľom v druhom pilieri zostane menej flexibility.
  • Budú si môcť naraz vybrať len polovicu svojich úspor.
Ekonomika Dôchodky z druhého piliera sa budú vyplácať novým spôsobom
Dôchodky z druhého piliera sa budú vyplácať novým spôsobom. Zdroj: shutterstock.com/Fast-stock/Viktollio
BitmarketsBitmarkets

Dôchodky z druhého piliera sa od roku 2029 začnú vyplácať úplne novým spôsobom. Už si nebudete môcť vybrať všetky svoje úspory naraz. Zmena sa dotkne každého budúceho dôchodcu, ktorý si požiada o dôchodok po tomto dátume. Čo konkrétne sa zmení a ako to ovplyvní sporiteľov? Na tému upozornil portál Pravda.

Polovicu áno, polovicu nie

Hlavná zmena, ktorá začne platiť od 1. januára 2029, spočíva v novom systéme vyplácania dôchodkov z druhého piliera. Podľa nového zákona o sociálnom poistení č. 310/2024 Z. z. si budúci dôchodcovia budú môcť naraz vybrať len polovicu svojich úspor. Druhú polovicu dostanú postupne ako pravidelný doživotný dôchodok.

Dôchodky z druhého piliera po novom

Nový model výplatnej fázy bude rozdelený do dvoch etáp:

Programový výber – v prvej fáze dostanete polovicu svojich úspor. Tieto peniaze vám bude vyplácať vaša dôchodková správcovská spoločnosť (DSS) postupne počas obdobia, ktoré sa určí podľa priemernej dĺžky života mužov a žien vo vašom veku.

Doživotný dôchodok – keď sa minie prvá polovica úspor, začne sa druhá fáza. Vtedy budete dostávať doživotný dôchodok od životnej poisťovne. Táto dávka vám bude garantovaná do konca života.

Koho sa zmeny dotknú?

Nové pravidlá sa budú týkať len tých sporiteľov, ktorí požiadajú o dôchodok po 1. januári 2029. Ak požiadate o dôchodok do 31. decembra 2028 a podpíšete zmluvu o jeho vyplácaní, budete sa riadiť ešte súčasnými pravidlami.

Bude možnosť výberu celej sumy naraz?

Áno, ale len za určitých podmienok. Sporitelia budú mať možnosť vybrať si dôchodok výlučne formou programového výberu, ak majú zabezpečené dostatočné doživotné príjmy.

Konkrétne musí súčet ich dôchodkov z prvého piliera (starobný dôchodok zo Sociálnej poisťovne), výsluhových dôchodkov a iných podobných zdrojov presahovať takzvanú referenčnú sumu. Táto suma predstavuje priemerný mesačný starobný dôchodok a v roku 2025 sa odhaduje na 684,10 eura.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Coinfactory PC banerKvakomat mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.