Dôchodky: Prídu Slováci o peniaze v druhom pilieri?

  • Dôchodky v druhom pilieri sú aktuálne predmetom politických diskusií.
  • Mnohí Slováci sa obávajú, že by mohli prísť o úspory jedným ťahom pera.
  • Čo na to hovorí ústava a aká je skutočná pravdepodobnosť takéhoto scenára?
Ekonomika Dôchodky z druhého piliera
Dôchodky z druhého piliera. Zdroj: shutterstock.com/Dôchodky z druhého piliera/Valentin Si
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Dôchodky v druhom pilieri majú zabezpečiť dôstojnú starobu pre 2 milióny Slovákov. Hodnota ich úspor aktuálne dosahuje viac ako 16 miliárd eur. Napriek tomu, že tento systém funguje už takmer 20 rokov, mnohí Slováci stále cítia neistotu a obávajú sa možného „znárodnenia” svojich úspor.

Je táto obava oprávnená? Môže štát skutočne siahnuť na súkromný majetok sporiteľov v druhom pilieri?

Prečo sa Slováci obávajú o svoje dôchodky?

Obavy o peniaze v druhom pilieri nie sú nové. Diskusie o možnom zrušení či obmedzení druhého piliera sa objavujú prakticky pri každej zmene vlády. V minulosti už došlo k niekoľkým otvoreniam druhého piliera, keď štát umožnil sporiteľom vystúpiť z tohto systému. Zároveň vláda v priebehu rokov mení výšku príspevkov do druhého piliera a v súčasnosti sa horlivo diskutuje o ďalšej zmene nastavenia systému.

Táto nestabilita prirodzene vyvoláva otázky o dlhodobej udržateľnosti a bezpečnosti úspor.

Dôchodky Slovákov ovplyvní ďalší zásah štátu do druhého piliera

Dôchodky Slovákov ovplyvní ďalší zásah štátu do druhého piliera. Zdroj: shutterstock.com/Roman Samborskyi/ Mladen Mitrinovic

Zásadným faktom však zostáva, že druhý pilier je zakotvený v Ústave Slovenskej republiky. Tá jasne hovorí, že „primerané hmotné zabezpečenie v starobe sa vykonáva prostredníctvom priebežne financovaného dôchodkového systému a systému starobného dôchodkového sporenia”. Inými slovami, druhý pilier má ústavnú ochranu.

Môže štát zrušiť druhý pilier?

Teoreticky by znárodnenie druhého piliera znamenalo zásadný zásah do vlastníckeho práva občanov. Majetok na osobnom dôchodkovom účte je osobným vlastníctvom sporiteľa, podobne ako účet v banke.

Takýto krok by pravdepodobne viedol k masívnej vlne súdnych žalôb na štát, tak zo strany dôchodkových správcovských spoločností, ako aj od samotných sporiteľov.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
txbCoinfactory mobil baner
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.