Dôchodky potápajú štátny rozpočet. Učiteľom klesnú platy

  • Najvyšší kontrolný úrad vidí riziká v štátnom rozpočte.
  • Dôchodkový systém je na Slovensku neudržateľný.
  • Problémy sú aj v oblasti zdravotníctva či školstva.
Novinky Najvyšší kontrolný úrad kritizuje štátny rozpočet
Najvyšší kontrolný úrad kritizuje štátny rozpočet. Zdroj: shutterstock.com/Tupungato
BitmarketsBitmarkets

Najvyšší kontrolný úrad kritizuje štátny rozpočet. Takmer polovica budúcoročného rozpočtu je vyčlenená na štyri kľúčové verejné politiky, ktorými sú sociálna a environmentálna oblasť, vzdelávanie a zdravotníctvo. Vo všetkých týchto oblastiach pritom vníma Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) významné riziká.

Vyplýva to zo stanoviska úradu k návrhu štátneho rozpočtu na rok 2025, ktoré v zmysle zákona predkladá Národnej rade (NR) SR predseda NKÚ Ľubomír Andrassy. Parlament bude o návrhu rozpočtu rokovať na schôdzi, ktorá začína v utorok.

Dôchodky zaťažujú štátny rozpočet

Významným rizikom dlhodobej udržateľnosti slovenských verejných financií je podľa NKÚ aktuálny dôchodkový systém. Výdavky na starobné dôchodky dosiahnu v budúcom roku rekordnú výšku viac ako 10 miliárd eur, pričom štát bude musieť podporiť Sociálnu poisťovňu (SP) sumou 2,75 miliardy. Príspevok poisťovni pritom v posledných rokoch významne rastie, v roku 2022 bol ešte na úrovni 103 miliónov.

Na vyplatenie 13. dôchodkov zase pôjde viac ako 920 miliónov eur. NKÚ považuje za nevyhnutné adresnejšie nastaviť kritériá na ich vyplácanie.

Náklady na predčasné dôchodky dramatický stúpajú

Výrazným zaťažením rozpočtu sú aj predčasné starobné dôchodky, náklady v tejto oblasti budú v nasledujúcom roku takmer štvornásobne vyššie oproti roku 2023 a dosiahnu úroveň 560 miliónov eur.

Najvyšší kontrolný úrad upozorňuje aj na zdravotníctvo a školstvo

Na oblasť zdravotníctva pôjde v budúcom roku zo štátneho rozpočtu takmer 10 miliárd eur, čo je navýšenie o 7,8 %. NKÚ poukázal na to, že za ostatné roky výrazne stúpol podiel osobných výdavkov na celkových výdavkoch zdravotníckych zariadení, a to zo 48 % v roku 2018 na aktuálnych 62 %, pričom výkonnosť jednotlivých nemocníc nedosahuje ani predpandemickú úroveň.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
txbtxb