Dôchodky po novom. Slovákov čakajú zásadné zmeny

  • Dôchodky Slovákov sa opäť menia novelou zákona o dôchodkovom sporení.
  • Slováci budú môcť investovať časť úspor do výstavby diaľnic či nemocníc.
  • Ide už o 54. zásah do systému, pričom jeho výsledky spoznáme až v budúcnosti.
Ekonomika Dôchodky na Slovensku
Dôchodky na Slovensku. Zdroj: shutterstock.com/fizkes/Skrypnykov Dmytro
Coinfactory PC banerOkazio mobil

Dôchodky na Slovensku a stabilita systému

Súčasný problém dôchodkového systému spočíva v demografickom vývoji – klesajúcom počte pracujúcich v pomere k dôchodcom. Kým v roku 2005, keď bol druhý pilier zavedený, pracovalo na jedného dôchodcu päť pracujúcich, dnes je to už len 3,5 pracujúceho. Do roku 2050 by tento pomer mal klesnúť na dvoch pracujúcich na jedného dôchodcu.

To sa prejavuje aj na takzvanej miere náhrady – pomere medzi priemerným príjmom počas aktívneho života a dôchodkom. Tá dnes klesla pod 40 %, čo znamená, že ak ste počas života zarábali priemerne 1 000 eur mesačne, váš dôchodok z prvého piliera bude približne 400 eur.

Minuloročné zníženie odvodu do druhého piliera z 5,5 % na 4 % bolo podľa analytikov ďalším krokom, ktorý robí druhý pilier menej atraktívnym. Podľa analýzy ekonóma Ľudovíta Ódora tieto zásahy stáli sporiteľov 2 až 7 miliárd eur.

To sa prejaví nižšími dôchodkami o desiatky až stovky eur mesačne.

Odborníci odporúčajú:
  1. Založiť si druhý pilier, ak ho ešte nemáte.
  2. Mladším sporiteľom nastaviť indexové alebo akciové fondy, nie dlhopisové.
  3. Investovať zodpovedne aj samostatne, napríklad na finančných trhoch.
  4. Nespoliehať sa výlučne na dôchodok od štátu.

Podobný koncept alternatívnych investícií funguje úspešne aj v niektorých európskych krajinách. Napríklad v Belgicku či Chorvátsku, avšak tam ide zvyčajne len o doplnkovú formu a štát nenariaďuje držať určitú úroveň úspor v týchto investíciách.

Budúcnosť dôchodkového systému na Slovensku bude pravdepodobne vyžadovať ďalšie nepopulárne opatrenia, ako zvýšenie veku odchodu do dôchodku, zníženie dôchodkov alebo zvýšenie sociálnych odvodov.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Kvakomat PC bannerCoinfactory mobil baner
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.