- Dôchodky Slovákov sa budú znižovať.
- Sociálna poisťovňa vykazuje rekordný deficit 3 miliardy eur.
- Spoliehať sa len na tri klasické piliere už nestačí na zabezpečenie dôstojnej staroby.
Dôchodky Slovákov sa budú v budúcnosti znižovať, nie zvyšovať. Táto nelichotivá prognóza vychádza z demografických trendov, ktoré poukazujú na dlhodobú neudržateľnosť súčasného dôchodkového systému. Pre mnohých to znamená radikálnu zmenu plánov na pokojnú starobu.
Prieskum agentúry Focus odhalil, že hoci väčšina Slovákov túži odísť do dôchodku čo najskôr a venovať sa rodine, koníčkom či cestovaniu, takmer 80 percent z nich zároveň neverí, že im štátny dôchodok pokryje základné životné náklady, ako informuje STVR.
Súčasní slovenskí penzisti poberajú približne 52 percent svojej bývalej hrubej mzdy. Legislatíva síce predpokladá zvýšenie na 60 percent, no podľa ekonómov bude realita v nasledujúcich desaťročiach úplne iná.
„Budú dostávať nižšie dôchodky ako dnes a budú dostávať stále menšie a menšie. Pretože bude stále menej a menej ľudí, ktorí im budú na tie dôchodky prispievať,” upozornil ekonóm a prognostik Vladimír Baláž pre STVR.
Sociálna poisťovňa nemá peniaze na dôchodky
Situácia je alarmujúca. Sociálna poisťovňa sa borí s rekordným deficitom 3 miliardy eur a nie je schopná samostatne plniť svoje záväzky voči dôchodcom. Bez štátnych dotácií by systém zlyhal, no aj štátny rozpočet čelí významným výzvam.
Problém má jasné demografické korene. Kým pred necelými dvoma desaťročiami pracovalo na jedného dôchodcu takmer 6 ľudí v produktívnom veku, predpovede na rok 2050 hovoria o menej ako dvoch pracujúcich na jedného seniora.
Tento dramatický posun spôsobuje, že príspevky do prvého piliera nebudú stačiť na udržanie súčasnej úrovne dôchodkov.
Starnutie populácie je realita, ktorej čelíme. Slovensko patrí medzi krajiny s najrýchlejšie starnúcou populáciou v Európe, čo má priamy vplyv na udržateľnosť dôchodkového systému.

Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.