Dôchodky, ako ich poznáme dnes, skončia. Čo čaká slovenských penzistov?

  • Dôchodky už nikdy nebudú také, aké poznáme dnes.
  • Demografická kríza tlačí slovenský dôchodkový systém do japonského modelu.
  • Japonci pracujú až do veku 75 rokov.
Ekonomika Dôchodky budú na Slovensku vyzerať inak
Dôchodky budú na Slovensku vyzerať inak. Zdroj: shutterstock.com/Skrypnikov Dmytri/Pixel-shot
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner

Dôchodky na Slovensku stoja na križovatke zásadných zmien. Súčasný systém, na ktorý sa spoliehame, už dlho neprežije v dnešnej podobe. Demografický vývoj, starnutie populácie a prudký pokles počtu narodených detí vytvára tlak, ktorý bude znamenať nevyhnutnú transformáciu systému penzijného zabezpečenia.

Sociálna poisťovňa síce bude schopná vyplácať starobné dôchodky aj v rokoch 2030 a 2040, avšak ich výška bude musieť klesať.

Miera náhrady, teda pomer dôchodku k pracovnému príjmu, bude musieť podľa odborníkov klesnúť na 35 – 40 percent. To predstavuje značný pokles oproti dnešným 52 percentám z hrubej mzdy, ako uvádza doc. Vladimír Baláž, ekonóm a prognostik Slovenskej akadémie vied.

Podľa Maroša Ovčarika, finančného analytika PARTNERS Investments, „do vysnívaného dôchodku nám chýba približne polovica. 1524 je výška priemernej mzdy na Slovensku za rok 2024, 800 eur je priemerný priznaný dôchodok. Suma, ktorá chýba do slušného dôchodku, je 724 eur,” ako uvádza portál Pravda.

Čo ohrozuje naše dôchodky?

Poslednou silnou generáciou boli deti narodené v období 1975 – 1980, no po roku 1990 prišiel prudký demografický pokles. Populačný miniboom z rokov 2007 – 2010 sa už skončil, čo znamená, že pracovný trh bude naďalej oslabovať. Jednoducho povedané: v budúcnosti bude výrazne menej pracujúcich na jedného dôchodcu.

Slováci neveria na slušné dôchodky od štátu

Prieskumy ukazujú, že vyše polovica Slovákov (54 %) považuje lepšiu penziu za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Zároveň však tretina ekonomicky aktívnych očakáva, že štátne dôchodky budú v budúcnosti ešte nižšie, a ďalších takmer 30 % verí, že sa nezvýšia ani oproti dnešku.

Zaujímavé je, že viac ako polovica (52 %) pracujúcich by chcela ukončiť svoju pracovnú kariéru omnoho skôr, než by formálne museli. No väčšina z nich (79 %) neverí, že by im štátna penzia pokryla bežný život.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/3Ďalej
txbOkazio mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.