- V roku 2060 sa očakáva priemerný dôchodkový vek v EÚ na úrovni 66,7 roka.
- Dôchodok v Dánsku dosiahne do roku 2060 až 74 rokov a je najvyšší v Európe.
- Pohlavný rozdiel v dôchodkovom veku sa postupne vytráca.
Dôchodok naprieč Európou stúpa a nie náhodou. Ako informuje magazín Euronews, rastúca stredná dĺžka života a nižšia pôrodnosť spôsobujú zásadné zmeny v dôchodkových systémoch. Podľa OECD by sa mal do roku 2060 priemerný dôchodkový vek v Európskej únii zvýšiť na 66,7 roka pre mužov a 66,4 roka pre ženy.
Dôchodok sa predlžuje: Európa reaguje na demografickú krízu
Už dnes niektoré štáty podnikajú konkrétne kroky. Napríklad Dánsko zvýši vek odchodu do dôchodku na 70 rokov do roku 2040. V budúcnosti by mal tento severský štát dosiahnuť hranicu až 74 rokov, čím sa stane lídrom v celej Európe.
Medzi krajiny s najvyšším súčasným dôchodkovým vekom patria napríklad Nórsko, Island, Dánsko a Holandsko (všetky nad 66 rokov). Naopak, najnižší dôchodkový vek majú muži v Turecku (52) a ženy už vo veku 49 rokov.
Zaujímavosťou je, že v 23 európskych krajinách dnes neexistuje rozdiel medzi mužmi a ženami v dôchodkovom veku. V deviatich štátoch však stále pretrváva rozdiel – najväčší je v Poľsku a Rakúsku, kde muži pracujú o päť rokov dlhšie.
Dôchodkový vek na Slovensku dnes patrí medzi priemerné v rámci Európskej únie. Muži aj ženy aktuálne odchádzajú do dôchodku približne v 63 rokoch, čo je tesne pod priemerom EÚ (64). Do roku 2060 sa dôchodkový vek na Slovensku zvýši až na 69 rokov pre mužov aj ženy. Tým sa Slovensko zaradí medzi krajiny s najvyšším dôchodkovým vekom v Európe.

Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Dôchodok v budúcnosti: Kde porastie vek najviac?
Najväčší skok v dôchodkovom veku čaká Turecko, ktoré do roku 2060 zvýši vek odchodu do dôchodku až o 13 rokov pre mužov a 14 rokov pre ženy. Dánsko zaznamená nárast o 7 rokov, zatiaľ čo Slovensko, Estónsko a Taliansko plánujú zvýšiť vek o 5 rokov a viac.
Zároveň sa očakáva, že rozdiel medzi mužmi a ženami sa takmer úplne vytratí – zostane len v Poľsku, Maďarsku, Rumunsku a Turecku.
Realita slovenských penzistov
Zvyšovanie dôchodkového veku prichádza v čase, keď sa čoraz viac hovorí aj o nízkej životnej úrovni slovenských dôchodcov. V kombinácii s rastúcimi cenami a nákladmi na bývanie či lieky je zrejmé, že budúci dôchodcovia budú čeliť náročným rozhodnutiam.
Zvýšenie dôchodkového veku na 69 rokov zároveň vyvoláva otázky, ako budú zvládať prácu starší ľudia – najmä v manuálnych profesiách. Zdravotný stav populácie, pracovné podmienky a dostupnosť predčasného dôchodku budú kľúčovými faktormi, ktoré rozhodnú, či bude tento systém udržateľný.
Slovensko je tak ukážkovým príkladom krajiny, ktorá musí riešiť nielen demografické, ale aj sociálne a ekonomické výzvy spojené s dôchodkami. V budúcnosti bude čoraz dôležitejšie podporovať súkromné sporenie, finančnú gramotnosť a flexibilné formy dôchodkového systému.
Ak sa viac zaujímate o peniaze, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video: