Dôchodkový vek stúpa: Európa čelí demografickej kríze (rebríček krajín)

  • V roku 2060 sa očakáva priemerný dôchodkový vek v EÚ na úrovni 66,7 roka.
  • Dôchodok v Dánsku dosiahne do roku 2060 až 74 rokov a je najvyšší v Európe.
  • Pohlavný rozdiel v dôchodkovom veku sa postupne vytráca.
Ekonomika Dôchodok v Európe sa bude odďaľovať
Dôchodok v Európe sa bude odďaľovať. Zdroj: shutterstock.com/Dusan Petkovic
BitmarketsBitmarkets

Dôchodok naprieč Európou stúpa a nie náhodou. Ako informuje magazín Euronews, rastúca stredná dĺžka života a nižšia pôrodnosť spôsobujú zásadné zmeny v dôchodkových systémoch. Podľa OECD by sa mal do roku 2060 priemerný dôchodkový vek v Európskej únii zvýšiť na 66,7 roka pre mužov a 66,4 roka pre ženy.

Dôchodok sa predlžuje: Európa reaguje na demografickú krízu

Už dnes niektoré štáty podnikajú konkrétne kroky. Napríklad Dánsko zvýši vek odchodu do dôchodku na 70 rokov do roku 2040. V budúcnosti by mal tento severský štát dosiahnuť hranicu až 74 rokov, čím sa stane lídrom v celej Európe.

Medzi krajiny s najvyšším súčasným dôchodkovým vekom patria napríklad Nórsko, Island, Dánsko a Holandsko (všetky nad 66 rokov). Naopak, najnižší dôchodkový vek majú muži v Turecku (52) a ženy už vo veku 49 rokov.

Dôchodkový vek podľa krajín

Dôchodkový vek podľa krajín. Zdroj: euronews.com

Zaujímavosťou je, že v 23 európskych krajinách dnes neexistuje rozdiel medzi mužmi a ženami v dôchodkovom veku. V deviatich štátoch však stále pretrváva rozdiel – najväčší je v Poľsku a Rakúsku, kde muži pracujú o päť rokov dlhšie.

Dôchodkový vek na Slovensku

Dôchodkový vek na Slovensku dnes patrí medzi priemerné v rámci Európskej únie. Muži aj ženy aktuálne odchádzajú do dôchodku približne v 63 rokoch, čo je tesne pod priemerom EÚ (64). Do roku 2060 sa dôchodkový vek na Slovensku zvýši až na 69 rokov pre mužov aj ženy. Tým sa Slovensko zaradí medzi krajiny s najvyšším dôchodkovým vekom v Európe.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Dôchodok v budúcnosti: Kde porastie vek najviac?

Najväčší skok v dôchodkovom veku čaká Turecko, ktoré do roku 2060 zvýši vek odchodu do dôchodku až o 13 rokov pre mužov a 14 rokov pre ženy. Dánsko zaznamená nárast o 7 rokov, zatiaľ čo Slovensko, Estónsko a Taliansko plánujú zvýšiť vek o 5 rokov a viac.

Zároveň sa očakáva, že rozdiel medzi mužmi a ženami sa takmer úplne vytratí – zostane len v Poľsku, Maďarsku, Rumunsku a Turecku.

Najvyššie nárasty dôchodkového veku podľa krajín

Najvyššie nárasty dôchodkového veku podľa krajín. Zdroj: euronews.com

Realita slovenských penzistov

Zvyšovanie dôchodkového veku prichádza v čase, keď sa čoraz viac hovorí aj o nízkej životnej úrovni slovenských dôchodcov. V kombinácii s rastúcimi cenami a nákladmi na bývanie či lieky je zrejmé, že budúci dôchodcovia budú čeliť náročným rozhodnutiam.

Zvýšenie dôchodkového veku na 69 rokov zároveň vyvoláva otázky, ako budú zvládať prácu starší ľudia – najmä v manuálnych profesiách. Zdravotný stav populácie, pracovné podmienky a dostupnosť predčasného dôchodku budú kľúčovými faktormi, ktoré rozhodnú, či bude tento systém udržateľný.

Slovensko čelí viacerým výzvam

Slovensko je tak ukážkovým príkladom krajiny, ktorá musí riešiť nielen demografické, ale aj sociálne a ekonomické výzvy spojené s dôchodkami. V budúcnosti bude čoraz dôležitejšie podporovať súkromné sporenie, finančnú gramotnosť a flexibilné formy dôchodkového systému.

Ak sa viac zaujímate o peniaze, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

Best Wallet PCKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.