Dôchodková časovaná bomba. Prečo Slováci potrebujú vlastné investície

  • Slovensko rýchlo starne, čo výrazne ohrozuje udržateľnosť prvého dôchodkového piliera.
  • Najspoľahlivejšiu cestu k dôstojnému dôchodku predstavujú vlastné pravidelné investície.
  • Tretí pilier sa oplatí najmä s príspevkom zamestnávateľa, inak existujú výhodnejšie alternatívy.
Ekonomika Dôchodková časovaná bomba
Dôchodková časovaná bomba. Zdroj: shutterstock.com/AYO Production, Rodica Ciorba
BitmarketsBitmarkets

Doplnkové dôchodkové sporenie hodnotí odborník ako atraktívny nástroj predovšetkým v kontexte zamestnávateľských príspevkov. „Bez finančnej participácie zo strany zamestnávateľa sa tretí pilier často javí ako suboptimálne riešenie z dôvodu elevovanej poplatkovej štruktúry,” objasňuje Nagy.

„V absencii zamestnávateľského príspevku existuje množstvo signifikantne efektívnejších investičných modalít pre akumuláciu dôchodkového kapitálu,” dopĺňa analytik. Značná časť slovenských zamestnávateľov v súčasnosti poskytuje svojim zamestnancom príspevky v rozmedzí 20 až 50 eur mesačne, čo v dlhodobom horizonte generuje substanciálny finančný fundament.

Nagy akcentuje, že najspoľahlivejšiu trajektóriu k zabezpečeniu adekvátneho dôchodkového príjmu reprezentujú autonómne investičné aktivity iniciované v čo najskoršej fáze produktívneho života. Súčasný finančný trh disponuje extenzívnym spektrom efektívnych investičných inštrumentov s potenciálom generovania atraktívnych výnosov.

„Začnite s investičnými aktivitami bezodkladne a eliminujte prax konzervácie finančných prostriedkov výhradne na bežných účtoch, kde podliehajú systematickej erózii vplyvom inflačných procesov,” apeluje odborník. Aj zdanlivo marginálne pravidelné investície dokážu prostredníctvom mechanizmu zloženého úročenia produkovať po niekoľkých dekádach impozantné finančné rezultáty.

Diverzifikujte investičné portfólio naprieč viacerými triedami aktív

Optimálna investičná stratégia podľa Nagyho nespočíva v exkluzívnej koncentrácii na singulárnu investičnú alternatívu, ale v systematickej diverzifikácii. „Distribuujte svoj investičný kapitál medzi diferencované triedy aktív s cieľom minimalizácie rizikového profilu,” odporúča.

Pre účely dlhodobej akumulácie dôchodkového kapitálu favorizuje najmä indexové ETF fondy, ktoré replikujú evolúciu globálnych akciových trhov. „Tieto investičné vehikuly sa vyznačujú nízkou nákladovou štruktúrou a v dlhodobom horizonte konzistentne generujú výnosy prevyšujúce inflačnú dynamiku,” vysvetľuje.

Čo majú robiť ľudia, ktorí pôjdu do dôchodku čoskoro?

Nagy doplňuje, že aj občania v pokročilejšom produktívnom veku s perspektívou odchodu do dôchodku v horizonte 3 až 5 rokov majú potenciál vybudovať relevantné investičné portfólio. V ich špecifickom prípade by však alokácia investičného kapitálu mala reflektovať konzervatívnejší prístup s diverzifikáciou naprieč rôznymi triedami aktív ako reality, dlhopisové inštrumenty alebo drahé kovy.

Finanční experti sa zhodujú v konsenze, že najefektívnejšiu stratégiu pre zabezpečenie dôstojnej životnej úrovne v seniorskom veku predstavuje integrovaný prístup kombinujúci participáciu vo všetkých troch pilieroch dôchodkového systému, doplnený o individuálne investičné aktivity. Exkluzívne spoliehať sa na štátne dôchodkové mechanizmy považujú za mimoriadne riskantný prístup.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
txbCoinfactory mobil baner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.