Dôchodková časovaná bomba. Japonci našli riešenie, Slovensko zaspalo

  • Počet seniorov nad 65 rokov sa do roku 2050 zdvojnásobí.
  • V Japonsku pracuje tretina ľudí vo veku 65 – 70 rokov.
  • Slovensko má len 7 % pracujúcich seniorov, Japonsko 35 %.
Ekonomika Dôchodková časovaná bomba
Dôchodková časovaná bomba. Zdroj: shutterstock.com/Chokniti-Studio
Kvakomat PC bannerCoinfactory mobil baner

Demografická kríza sa blíži a dôchodkové systémy mnohých krajín čakajú náročné časy. Počet seniorov nad 65 rokov sa do roku 2050 takmer zdvojnásobí, čo vytvára obrovský tlak na verejné financie.

Niektoré štáty však dokázali nájsť efektívne riešenia, zatiaľ čo iné stále zápasia s problémami, píše portál O peniazoch.

Japonsko: Z problémového systému medzi špičku

Najväčším prekvapením v globálnom rebríčku dôchodkových systémov Allianz 2025 je Japonsko. Krajina sa za desať rokov posunula zo 46. miesta na výborné 4. miesto. Japonci dokázali transformovať takmer neudržateľný systém na jeden z najstabilnejších na svete.

„Japonsko pochopilo vážnosť demografickej krízy a prijalo odvážne opatrenia,” hovorí predseda predstavenstva Allianz – Slovenskej dôchodkovej správcovskej spoločnosti Miroslav Kotov. Kľúčom k úspechu sa stalo predĺženie pracovnej aktivity seniorov. V Japonsku aktuálne pracuje až tretina ľudí vo veku 65 až 70 rokov, čo výrazne odľahčuje dôchodkový systém.

Japonská vláda zaviedla podporu pre zamestnávateľov, aby dávali prácu aj starším ľuďom, a postupne zvyšuje vek odchodu do dôchodku. Zároveň posilnila súkromné dôchodkové schémy, čím znížila tlak na štátny pilier.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Slovensko: Zlepšenie, ktoré nestačí

V rebríčku Allianz zaznamenalo Slovensko posun z 36. pozície v roku 2015 na 27. miesto v aktuálnom hodnotení z roku 2025. Tento pokrok však nezakrýva pretrvávajúce demografické problémy našej krajiny. Štatistiky hovoria jasnou rečou – kým pred vyše štyridsiatimi rokmi, konkrétne v roku 1978, sa u nás narodilo približne 100-tisíc detí, vlani tento počet klesol na necelých 49-tisíc.

Miroslav Kotov upozorňuje na dôležitý trend:

Analýza rebríčka jednoznačne ukazuje, že najúspešnejšie dôchodkové systémy fungujú vďaka robustnému kapitalizačnému pilieru, ktorý účinne tlmí negatívne demografické trendy. V týchto krajinách slúži prvý pilier predovšetkým na zabezpečenie základného príjmu pre dôchodcov. Podobnú cestu posilnenia druhého piliera by malo zvoliť aj Slovensko.

V porovnaní s krajinami na čele rebríčka má Slovensko výrazne nižšiu mieru zamestnanosti seniorov. Zatiaľ čo v Japonsku pracuje 35 % mužov starších ako 65 rokov, na Slovensku je to iba 7 %. Ďalším problémom zostáva, že slovenskí občania nadmerne dôverujú štátnemu dôchodkovému systému a nedostatočne využívajú možnosti individuálneho sporenia na dôchodok.

Najlepšie dôchodkové systémy sveta

Severské krajiny vedú

Popredné priečky rebríčka už tradične obsadzujú krajiny zo severnej a západnej Európy. Prvenstvo si odnieslo Dánsko s výsledným hodnotením 2,3 bodu, za ktorým tesne nasledujú Holandsko a Švédsko (obe s hodnotením 2,6). Tieto štáty excelujú predovšetkým v zabezpečovaní adekvátnych dôchodkov, ktoré umožňujú seniorom zachovať si životnú úroveň podobnú tej pred odchodom do penzie.

Odborníci na dôchodkové systémy poukazujú na úspešný model severských krajín: Tieto štáty vsadili na efektívnu kombináciu garantovaného štátneho dôchodku a povinných súkromných úspor. Tento prístup im umožňuje poskytovať kvalitné zabezpečenie v starobe aj v čase, keď populácia výrazne starne.

Naši susedia z Českej republiky dosiahli 18. pozíciu s celkovým hodnotením 3,4, čím prekonali Slovensko, ktoré sa s hodnotením 3,5 umiestnilo na 27. mieste. Výrazne horšie dopadlo Poľsko, ktoré sa s hodnotením 4,5 prepadlo až na 66. priečku, čo ho radí medzi krajiny s problematickými dôchodkovými systémami.

Coinfactory PC banertxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.