Dôchodcov nečaká „šťastný nový rok”. Penzisti môžu len snívať o tom, čo dostali vlani

  • Dôchodky stúpnu omnoho menej ako po minulé roky.
  • Valorizácia sa netýka minimálnych dôchodkov.
  • Trinásty dôchodok môže Slovákov zlákať do penzie.
Novinky Penzisti si prilepšia oveľa menej než vlani
Penzisti si prilepšia oveľa menej než vlani. Zdroj: shutterstock.com/LightField Studios
BitmarketsCrypto All Stars mobil

Slovenskí penzisti si v minulých rokoch valorizáciou pomerne slušne prilepšili. Ak čakali, že to tak bude aj v roku 2025, zostanú sklamaní: Dôchodky stúpnu len minimálne. V časoch vysokej inflácie rástli penzie dvojciferným tempom, v súčasnosti, keď sa cenová hladina stabilizovala, zastavil sa aj rast dôchodkov.

Penzisti si prilepšia len o pár eur mesačne

Kým v minulom roku si penzisti prilepšili až dvakrát dvojciferným tempom, v budúcom roku im dôchodky stúpnu, dá sa povedať, len symbolicky, a to o 2,1 %. Priemerný starobný penzista si tak mesačne prilepší približne o 14 eur.

Valorizácia dôchodkov vychádza z dôchodcovskej inflácie, ktorá bola v tomto roku pomerne nízka. Napriek tomu, že Slovákov trápia vysoké ceny v obchodoch, domácnosti dôchodcov zaznamenali len slabý rast cenovej hladiny, a preto im súčasné nastavenie dôchodkového systému pridá v budúcom roku len pár eur mesačne.

O koľko si penzisti prilepšili v uplynulých rokoch?
  • V roku 2020 dôchodky stúpli o 2,9 %.
  • V roku 2021 sa zvýšili o 2,6 %.
  • Rok 2022 priniesol rast len o 1,3 %.
  • V období rekordnej inflácie v roku 2023 penzie stúpli najskôr o 11,8 % (v januári), potom o 10,6 % (v októbri).
  • Tento rok si penzisti prilepšili už len o 3,6 %.

Exminister a odborník na dôchodky Jozef Mihál pre portál TVnoviny vysvetlil:

Dôchodcovská inflácia je jednoducho nízka, zaostáva za rastom priemernej mzdy. Životná úroveň pracujúcich sa zvyšuje, lenže dôchodcom zostáva na úrovni, ako ju mali, keď do dôchodku odchádzali. Starodôchodcovia už to poriadne cítia, stávajú sa z nich chudáci.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
txbtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.