- Zanedbávanie klimatizácie v aute nie je rizikom iba pre ľudí s astmou a alergiami.
- Problémov, ktoré môže klimatizácia spôsobiť, je mnoho.
Jazdu autom počas horúcich letných dní si vie bez klimatizácie predstaviť len málokto. Ak patríte medzi ľudí, ktorí majú klimatizáciu neustále zapnutú, venujete jej dostatok pozornosti? V prípade, že nie, môže to spôsobiť nepríjemné problémy, píše portál Topspeed.
Na povrchu filtra, ktorým klimatizačný systém auta nasáva vzduch, sa časom hromadí množstvo nečistôt. Ak sa tieto nečistoty skombinujú s vlhkým vonkajším vzduchom, vzniknú ideálne podmienky pre organizmy. No a dostať sa do vnútra auta cez filter je už jednoduché. Túto nepríjemnosť môžu poznať najmä vodiči starších áut, no aj tí, ktorí majú staršie filtre.
Potom pokračujú ďalej cez klimatizačný systém. Škodlivým baktériám, spóram húb a nečistotám sa tak bez problémov podarí preniknúť do interiéru vozidla. Osoby trpiace alergiami a astmou, ktorých počet neustále rastie, sú týmto problémom postihované najviac.
Zanedbávanie klimatizácie v aute však nie je rizikom iba pre ľudí s astmou či alergiami. Následky totiž môžu pocítiť aj tí zdraví. Nepríjemný zápach je už len čerešničkou na torte. V prípade, že svoju klimatizáciu cítite, mali by ste zbystriť pozornosť.
Aj keď klimatizácia nezapácha, platí, že filter by ste mali vymeniť raz ročne. Astmatikom a ľuďom s alergiami sa odporúča meniť tento filter o čosi častejšie, napríklad každého pol roka.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Klimatizácia – zradný pomocník
Pri používaní klimatizácie by ste mali byť obozretní, pretože nie každý ju znáša rovnako. Farmaceutická laborantka Tatiana Kocúrková zo žilinskej lekárne Dr. Max varuje, že by ste mali byť opatrní, ak pocítite náznaky únavy, zimy alebo pocit, že na vás „niečo lezie”.
Podľa odborníčky môžu prudké zmeny teplôt spôsobiť problémy starším ľuďom, deťom, no aj fajčiarom, osobám s oslabeným imunitným systémom alebo chronicky chorým ľuďom. Naopak, aklimatizovať sa na tieto zmeny je ľahšie pre zdravých ľudí, ktorí majú napríklad skúsenosti s otužovaním.
Kým krátkodobé pobyty v klimatizovaných priestoroch zvyčajne nemajú vážny dopad na zdravie, dlhodobé a opakované vystavovanie sa klimatizácii môže byť škodlivé. Uvádza to portál Teraz.sk.
Podľa odborníčky môže vzduch, ktorý z klimatizácie ide, spôsobiť napríklad bolesť hrdla a dutín, ale aj nepríjemný dráždivý alebo hlienovitý kašeľ. Výnimočná pritom nie je ani nádcha či upchatý nos.
Okrem toho môže klimatizácia spôsobiť aj stuhnutie svalov. V tomto prípade pomáha prehriate, ideálne suchým teplom. Využiť môžete napríklad termofor alebo gélové vankúšiky, no krok vedľa neurobíte ani v prípade, že použijete hrejivé náplasti. Ak vám však tieto veci nepomôžu a bolesť bude pretrvávať viac ako 3 dni, mali by ste navštíviť lekára.