Do tohto sektora prichádzajú miliardové investície

  • Firmy ako Intel, Samsung a TSMC by sa mohli dočkať miliardových dotácií.
  • Sektor výroby čipov poháňa predovšetkým aj dopyt po umelej inteligencii.
  • Technologické akcie môžu byť aj v roku 2024 hlavným motorom akciového trhu.
Ekonomika Tento sektor čakajú miliardové investície
Tento sektor čakajú miliardové investície. Zdroj: shutterstock.com/Jose Luis Stephens/Gorodenkoff
Freedum fighters PCKvakomat mobil

Sektor čipov zažíva masové prijatie. Exponenciálnemu rastu v roku 2023 pomohol aj rozmach umelej inteligencie (AI). Okrem toho USA plánuje výrobcom v tomto odvetví poskytnúť miliardové dotácie, uvádza správa Teraz. Cieľom je posilniť výrobu polovodičov.

Tieto firmy zrejme dostanú miliardové dotácie

Výroba taktiež prejde transformáciou zameranou na pokročilé čipy, ktoré sú kľúčové pri výrobe smartfónov alebo v oblasti umelej inteligencie. Konkrétne informácie o dotáciách budú zverejnené pred prejavom amerického prezidenta Joea Bidena 7. marca. Dotácie by mohli získať spoločnosti ako Intel, Samsung Electronics alebo TSMC, ktoré môžu za peniaze postaviť ďalšie závody.

V čase písania je Intel podľa rebríčku CompaniesMarketCap 64. najväčšia spoločnosť na svete s trhovou kapitalizáciou 185 miliárd dolárov. Za posledný rok akcie zaznamenali rast na úrovni 56,85 %. Samsung je 22. najväčšou firmou s trhovou kapitalizáciou 370 miliárd dolárov a medziročne akcie narástli o 8,35 %.

Do tretice tu máme Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC). Spoločnosť vykázala príjmy vo výške 19,62 miliardy dolárov. Čistý zisk za rovnaké obdobie predstavoval až 75,61 miliardy dolárov. Kým tržby klesli medziročne o 1,5 %, čistý zisk klesol až o 19,3 %. TSMC má byť ďalšou firmou, ktorej akcie v najbližších rokov výrazne stúpnu. Ide o 11. najväčšiu firmu s trhovou kapitalizáciou 606 miliárd dolárov.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Umelá inteligencia poháňa výrobu čipov

Výroba čipov priamo súvisí so zvýšeným záujmom o umelú inteligenciu. Dopyt verejnosti sme mohli vidieť predovšetkým vďaka chatbotom, akým je napríklad ChatGPT. Vďaka rozmachu AI sa napríklad spoločnosť Nvidia stala najziskovejšou firmou v indexe S&P 500 v roku 2023. Nvidia oznámila za 3. štvrťrok nárast zisku na 9,24 miliardy dolárov (8,43 miliardy eur).

Exponenciálny rast spoločnosti Nvidia

Exponenciálny rast spoločnosti Nvidia. Zdroj: CompaniesMarketCap

Celkovo môžeme zhodnotiť, že sektor umelej inteligencie a výroby čipov bude napredovať ruka v ruke. Zrejme nie je možné určiť presne, ktorá akcie stúpne najviac, no investori by mali zvážiť diverzifikáciu aj v tomto odvetví. Technologické akcie boli totiž aj v roku 2023 hlavným spúšťačom rastúceho trendu najznámejších akciových indexov.

Ak sa vláda v USA napokon rozhodne investovať miliardy dolárov do gigantov produkujúcich čipy, akcie týchto firiem môžu stúpnuť výraznejšie aj z krátkodobého hľadiska. Rozhodnutie padne už najbližší mesiac a preto trh zrejme zareaguje už na prelome februára a marca. Napriek tomu je potrebné mať na pamäti, že čím je trh volatilnejší, tým viac narastá aj riziko pádu.

Mohlo by ťa zaujímať: Investícia desaťročia: Tento sektor najbližšie roky exploduje

Kvakomat PC bannerCrypto All Stars mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.