- Odísť do dôchodku v nízkom veku je snom mnohých ľudí.
- Obyvatelia týchto krajín môžu túto možnosť využiť.
Južná Kórea
V Južnej Kórei sa podľa údajov OECD predpokladá, že minimálny vek, pri ktorom je zaručený plný rozsah dôchodkových výhod, je 62 rokov. Avšak situácia v tejto krajine je pomerne komplexná. Zákon stanovuje možnosť začať čerpať penziu už od 60 rokov a vyššie, čo je možnosť, ktorú podľa agentúry Reuters väčšina firiem prijala.
Napriek tomu väčšina obyvateľov Južnej Kórey vstupuje do dôchodku až o niekoľko rokov neskôr, ako je minimálny stanovený vek. Navyše, ženy v priemere odchádzajú do dôchodku neskôr než muži.
Slovinsko
Najvyššie postavenou krajinou Európskej únie, ktorá sa v tomto rebríčku umiestnila, je Slovinsko.
Ako aj pri iných krajinách, tak aj v tomto prípade dochádza k situácii, že údaje OECD sú trochu odlišné od údajov, ktoré nájdete na weboch úradov tejto krajiny. Podľa týchto údajov je štandardný vek odchodu do dôchodku 60 rokov pre každého Slovinca, ktorý pracoval a platil poistenie po dobu 40 rokov.
Turecko
Turecko vedie medzi krajinami OECD, pokiaľ ide o štandardný vek odchodu do dôchodku, ktorý sa pohybuje na extrémne nízkych úrovniach – 52 rokov pre mužov a 49 rokov pre ženy, podľa správy tejto organizácie. Avšak, pri bližšom preskúmaní sa ukazuje, že okolnosti nebudú také priaznivé ani pre tureckých občanov plánujúcich dôchodok. Reuters uvádza, že aktuálny vek umožňujúci odchod do dôchodku je 60 rokov pre mužov a 58 rokov pre ženy.
Napriek tomu je Turecko stále krajinou, kde je možné odísť do dôchodku najskôr, pokiaľ ide o všetky krajiny OECD.