- Odísť do dôchodku v nízkom veku je snom mnohých ľudí.
- Obyvatelia týchto krajín môžu túto možnosť využiť.
Kolumbia
V ekonomikách vyvinutejších európskych krajín sa často stáva, že ľudia odchádzajú do dôchodku skôr než je stanovená minimálna hranica, ktorá zabezpečuje všetky dôchodkové výhody. V krajinách Strednej a Južnej Ameriky to však vyzerá inak.
Napríklad Kolumbia má nižší štandardný dôchodkový vek ako Slovensko, ale skutočnosť je taká, že podľa správy OECD muži pracujú v priemere takmer o šesť rokov dlhšie a ženy takmer o štyri roky. Kolumbia je tiež jednou zo troch krajín v top desiatke, ktorá má stanovenú inú vekovú hranicu pre mužov a ženy. Muži v skutočnosti pracujú o sedem rokov dlhšie ako ženy.
6. miesto v rebríčku patrí Kostarike.
Grécko
Vráťme sa ale späť do Európy.
Grécko podľa OECD predvádza zaujímavé štatistiky. Štandardný vek odchodu do dôchodku v roku 2022 bol rovnaký ako v oboch latinskoamerických štátoch, avšak nižší efektívny vek nastupujúcich dôchodcov Grécko posunul na vyššiu priečku rebríčka.
Priemerný vek, v ktorom muži ukončujú svoju pracovnú kariéru, je síce vyšší než stanovená štandardná hranica, avšak u žien je, naopak, o viac ako dva roky nižší. Štandardný vek tu je 62 rokov.
Luxembursko
Luxembursko sa nachádza na štvrtom mieste medzi najmenšími európskymi krajinami. Treba však zdôrazniť určitú nekonzistenciu v tomto kontexte. Zákon určuje vekovú hranicu 65 rokov ako vek, keď sa v Luxembursku osoba stáva penzistom.
Avšak, podľa údajov OECD je priemerný vek odchodu Luxemburčanov do dôchodku 62 rokov, pričom muži aj ženy v skutočnosti ukončujú svoju pracovnú kariéru ešte skôr.