Digitálny dolár na dosah – ako môže zlepšiť náš finančný systém ?

BitmarketsBitmarkets

Digitálny dolár môže byť navrhnutý rôznymi spôsobmi, ktoré budú mať veľké dôsledky pre ľudí. Kongres by mal zvážiť potreby digitálneho dolára a jeho hlavné ciele. Je cieľom zefektívniť platby alebo budovať spravodlivejší finančný systém?

Dôsledky COVID-19 na americké hospodárstvo sa prehlbujú aj v oblasti finančných služieb. Rozdiel v bohatstve medzi rodinami s vysokými a strednými a nižšími príjmami sa zvyšuje. Od roku 1983 sa podiel bohatstva rodín s vyšším príjmom v USA zvýšil zo 60% na 79%. Podiely majetku rodín so stredným príjmom klesli z 32% na 17% a zo 7% na 4% v prípade rodín s nízkym príjmom. Polovica američanov žije od výplaty do výplaty.

V nedávnom prieskume Fed, jeden z piatich amerických pracovníkov prišiel o prácu v marci, z čoho 40% pochádzalo z domácností s nízkymi príjmami, ktoré vyprodukovali menej ako 40 000 dolárov.

Čo je cieľom zavedenia digitálneho dolára ?

Niektorí členovia Kongresu predstavili návrhy zákonov, ktoré navrhujú digitálny dolár vedený spoločnosťou Fed. Zameranie účtov bolo obmedzené na digitálny dolár, ktorý bol len pre americké domácnosti a podniky priamym otvorením účtov cez Fed.

Návrhy zákona musia byť zamerané na skutočnú inováciu, ktorá pomáha preklenúť medzery životnej úrovne. Cieľom by teda mala byť podpora spravodlivejšieho národného hospodárstva.

So sieťami digitálneho dolára by sa malo zaobchádzať ako s verejnými službami. Na vlastníctve a správe týchto sietí by sa mala podieľať verejnosť, ktorá používa digitálny dolár.

Samospráva finančných sietí a platforiem, ktoré používame, by pomohla uľahčiť skutočné začlenenie komunít do ich hospodárskeho rastu a prosperity.

Ako zmení digitálny dolár finančný systém ?

Aby komunity s nedostatkom služieb považovali digitálny dolár za užitočný, musí byť sieť digitálneho dolára navrhnutá na základe životných skúseností týchto komunít a nie na základe predpokladov. Vlastníctvo na úrovni spoločenstva by ďalej zabezpečilo zmysluplnú úlohu pri navrhovaní týchto sietí.

Digitálny dolár by umožnil spravodlivé rozdelenie ekonomických ziskov medzi všetkých účastníkov. Skutoční používatelia by mali brať ohľad na verejné vlastníctvo. Tým, že sa používatelia dostanú na vrchol vlastníckej štruktúry, je možné nasadiť príjmy a kapitál, aby čo najlepšie slúžili záujmom týchto komunít.

Technologický pokrok znížil náklady na vytváranie sietí tak, že model pre digitálnu dolárovú sieť sa stal uskutočniteľným a mohol by uvoľniť dostupnejšie a efektívnejšie finančné služby prispôsobené potrebám spoločnosti.

Vyhli by sme sa pomalým papierovým šekom a faktúram a nákladným prevodom. Ľudia, ktorí získajú rýchlejší prístup k peniazom, by mohli automatizovať peňažné toky a ušetriť čas a nákladné poplatky.

Záver

Je načase, aby tvorcovia politík využili technológiu na riešenie problémov a vyvinuli systém digitálneho dolára, ktorý dokáže viac ako len zefektívniť platby a skôr položiť pevný digitálny základ pre hospodársky rast a inovácie.

txbMemex mobil banner
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.