- Okolo digitálneho eura sa šíria desiatky mýtov a strašiakov.
- Európska centrálna banka však jasne potvrdzuje, že hotovosť zostane v obehu.
- Pozreli sme sa na fakty, aby sme vyvrátili hoaxy-
Digitálne peniaze pre všetkých
Používanie digitálneho eura bude dobrovoľné a bezplatné. Bežné používanie digitálneho eura bude fungovať bezplatne, rovnako ako dnešné bankovky a mince. Systém je navrhnutý tak, aby ho mohli používať aj ľudia bez bankového účtu alebo s obmedzenými digitálnymi zručnosťami.
Prečo vznikajú dezinformácie?
Niektorí aktéri zámerne šíria strach z EÚ a verejných inštitúcií, využívajúc tému, ktorej ľudia nerozumejú, aby podkopali dôveru v demokratické prostredie. Cieľom týchto kampaní nie je informovať, ale vyvolať neistotu a odpor voči európskym inštitúciám.
NBS odhaduje, že na Slovensku by presun vkladov do digitálneho eura mohol predstavovať asi 5 % z celkových vkladov domácností. Z pohľadu finančnej stability však NBS nepredpokladá zásadný vplyv na slovenský bankový sektor.
Kedy príde digitálne euro?
Definitívne rozhodnutie o zavedení digitálneho eura ešte nepadlo. Rada guvernérov ECB rozhodne o prípadnom vydaní digitálneho eura až po prijatí príslušného právneho predpisu. Ak sa všetko bude vyvíjať podľa plánu, digitálne euro by mohla centrálna banka spustiť najskôr okolo roku 2027.
Slováci si však nemusia robiť starosti – hotovosť zostane, používanie bude dobrovoľné a súkromie chránené. Digitálne euro má byť len modernou alternatívou pre tých, ktorí si ju zvolia.