Digitálne euro: Slováci sa boja, že bankovky a mince zaniknú. Aká je pravda?

  • Okolo digitálneho eura sa šíria desiatky mýtov a strašiakov.
  • Európska centrálna banka však jasne potvrdzuje, že hotovosť zostane v obehu.
  • Pozreli sme sa na fakty, aby sme vyvrátili hoaxy-
Ekonomika Digitálne euro na Slovensku
Digitálne euro na Slovensku. Zdroj: ChatGPT
Best Wallet PCEtoro AI akcie mobil

Digitálne euro sa stalo terčom masívnej dezinformačnej kampane, ako upozorňuje Ministerstvo vnútra. Skutočnosť je však úplne iná, než čo tvrdia odporcovia tejto novej digitálnej formy európskej meny.

Európska centrálna banka (ECB) v súčasnosti intenzívne pripravuje zavedenie digitálneho eura – elektronickej formy hotovosti pre moderný digitálny svet. Projekt sa nachádza v prípravnej fáze, ktorá potrvá do konca roku 2025. Až potom sa rozhodne o jeho prípadnom skutočnom spustení.

Digitálne euro nezruší hotovosť

Najväčším mýtom šíriacim sa medzi občanmi je tvrdenie, že digitálne euro nahradí hotovosť. Pravda je opačná. Podľa oficiálnych vyjadrení ECB: „Digitálne euro bude doplnkom hotovosti, nie jej náhradou.”

Hotovosť zostane naďalej k dispozícii vo všetkých krajinách eurozóny, rovnako ako ostatné elektronické platobné prostriedky. Používatelia sami rozhodnú na základe ponúknutých služieb, akým tempom sa bude jednotná európska mena digitalizovať.

Ako bude euro v digitálnej podobe fungovať v praxi?

Digitálne euro by fungovalo veľmi jednoducho. Prvým krokom bude zriadenie digitálnej peňaženky vo vašej banke. Do peňaženky by ste si vložili peniaze buď prevodom z bankového účtu alebo hotovostným vkladom.

Platby by boli okamžité a bezpečné – či už v obchodoch, online alebo pri súkromných prevodoch. Digitálne euro by ponúkalo funkcionalitu online aj offline, takže ho budete môcť používať aj pri slabom pripojení na internet.

Ochrana súkromia má prioritu

Ďalším rozšíreným mýtom je obava z narušenia súkromia. ECB však garantuje vysoké štandardy ochrany osobných údajov. Eurosystém by ľudí na základe ich platieb neidentifikoval. Osobné transakčné údaje z platieb by boli známe len platiteľovi a príjemcovi platby.

Ambíciou nie je ani získavať čoraz viac informácií o občanoch a ani zaviesť záporné úrokové sadzby na úspory, ako uvádza Národná banka Slovenska.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Etoro AI akcieBest Wallet mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.