- Medzi hlavné výhody digitálneho eura patrí jeho povinné prijímanie v krajinách eurozóny.
- Pozrite sa, ako bude jeho fungovanie vyzerať v praxi.
Po dvoch rokoch štúdií a analýz Európska centrálna banka v spolupráci s centrálnymi bankami členských krajín Eurosystému spustila na konci minulého roka prípravnú fázu na zavedenie digitálneho eura.
V blogovom príspevku popisuje fungovanie tohto procesu Dušan Jurčák, výkonný riaditeľ úseku platobných systémov a peňažnej hotovosti Národnej banky Slovenska.
Plánom je počas dvoch rokov navrhnúť a prijať potrebnú legislatívu, stanoviť pravidlá prevádzkovania, pripraviť infraštruktúru a vybrať poskytovateľov. Po skončení tohto obdobia sa urobí rozhodnutie, či tento ambiciózny projekt prejde do finálnej fázy. V prípade, že áno, určí sa aj dátum spustenia.
Dušan Jurčák v blogu uvádza: „Hovoríme o digitálnej forme hotovosti, ktorá bude dostupná vo všetkých kútoch eurozóny. Zásadnou výhodou bude jej dostupnosť v off-line podobe (tak, ako hotovosť v peňaženke). Všetko sa udeje okamžite (ako keby ste z nej vytiahli hotovosť). To nám poskytne väčšiu slobodu, pričom to všetko bude bezpečné a dôkladne chránené, vrátane súkromia jednotlivých používateľov.”
Digitálne euro a jeho výhody
Medzi hlavné výhody digitálneho eura patrí jeho povinné prijímanie v krajinách eurozóny s určitými výnimkami, ktoré môže schváliť legislatíva. Ďalšie výhody zahŕňajú bezplatné používanie, dostupnosť v celej eurozóne, možnosť offline použitia, zabezpečenie vysokého stupňa súkromia, okamžité vyúčtovanie platieb a inkluzívnosť. To znamená, že žiadny obyvateľ eurozóny nie je vylúčený z používania digitálneho eura v bežných transakciách.
Jurčák zároveň uisťuje, že používanie digitálneho eura bude bezplatné a bezpečné, pokiaľ ide o ochranu súkromia. Podľa jeho slov „Európska centrálna banka a národné centrálne banky v eurozóne nemajú komerčné záujmy ani ambície monitorovať jednotlivcov. Centrálne banky nebudú mať prístup k osobným údajom identifikujúcim používateľov, ani ich uchovávať.”
Odborník zároveň poukazuje na to, že používanie digitálneho eura by nemalo mať žiadne poplatky. „Podobne ako platby mincami alebo bankovkami vás dnes nič nestoja. Centrálne banky nemajú ani zdroje, ani záujem na vedúcich komerčné, maloobchodné účty,” dodal.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Kde digitálnu menu využijete?
Digitálne euro má za cieľ umožniť priame platby prostredníctvom digitálnej peňaženky, či už online alebo offline, pomocou mobilného telefónu alebo inteligentných hodiniek.
„Bude to podobné, ako keď vrátite kolegovi hotovosť, ktorú vám požičal. Pri cestách do iných krajín eurozóny nebudete musieť nosiť so sebou hotovosť. Okrem toho sa vyhnete poplatkom za výber hotovosti z bankomatov v celej eurozóne,” uviedol Jurčák v blogu.
Ako príklad použitia digitálneho eura spomenul aj možnosť automatických platieb za služby mobilného operátora alebo spotrebu elektrickej energie.