- ECB pokračuje v príprave pravidlového rámca pre harmonizáciu digitálnych platieb v eurozóne.
- Inovačná platforma zapojila 70 účastníkov na testovanie podmienených platieb a nových funkcií.
- ECB aktívne spolupracuje s malými obchodníkmi a zraniteľnými skupinami, aby zabezpečila inkluzívnosť.
Európska centrálna banka (ECB) zverejnila tretí pokrokový report o príprave digitálneho eura, ktorý poskytuje aktuálne informácie o pokrokoch, ktoré boli dosiahnuté od spustenia projektu 1. novembra 2023.
Tento report ukazuje, že ECB pokračuje v príprave základov pre vydanie digitálneho eura, ktoré má za cieľ ponúknuť modernú, bezpečnú a prístupnú digitálnu menu pre eurozónu.
Podľa reportu ECB pokračuje s vypracovaním komplexného pravidlového rámca, ktorý má za úlohu harmonizovať digitálne platby v rámci eurozóny. Od vydania druhého pokrokového reportu dosiahla ECB významný pokrok v návrhu tohto rámca, pričom sa opiera o cenné spätné väzby zo Skupiny pre rozvoj pravidiel (Rulebook Development Group).
Tento tím, ktorý tvorí zástupcovia európskeho maloobchodného platobného trhu, prispel k zlepšeniu jednotlivých sekcií pravidiel.
ECB tiež pokračuje v spolupráci s vyše 50 účastníkmi trhu, pričom usporiadala rôzne workshopy a odborné stretnutia na témy ako riadenie rizík a riešenie sporov. Tieto konzultácie sú nevyhnutné na to, aby digitálne euro zodpovedalo potrebám trhu a hladko sa integrovalo do existujúcej platobnej infraštruktúry.

Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Inovačné testovanie a výskum používateľov
Dôležitým aspektom aktuálnych krokov ECB je zintenzívnenie experimentovania a výskumu používateľov. Prostredníctvom inovačnej platformy sa približne 70 účastníkov trhu podieľalo na technických testoch. Tie sa zameriavali na rôzne funkcie – napríklad podmienené platby.
Skúmali sa aj rôzne nápady na využitie digitálneho eura v širšom finančnom ekosystéme.
ECB tiež nezabúda na malých obchodníkov, zraniteľných spotrebiteľov a zástupcov menších skupín. Prostredníctvom fokusových skupín a rozhovorov sa snaží pochopiť potreby, výzvy a preferencie rôznych užívateľských skupín. Cieľom je vytvoriť inkluzívny a prístupný dizajn digitálneho eura, ktorý zohľadní rozmanité potreby európskych občanov. Výsledky týchto štúdií by sa mali zverejniť v treťom kvartáli 2025.