- Vlani sa narodilo len 46-tisíc detí, najmenej za posledných sto rokov.
- Za päť rokov Slovensko stratilo prirodzeným pohybom takmer 40-tisíc obyvateľov.
- Detské pôžičky odpustia mladým párom dlh podľa počtu narodených detí.
Komplexné príčiny nízkej pôrodnosti
Dôvody, prečo mladí ľudia odkladajú rodičovstvo alebo sa preň vôbec nerozhodnú, zahŕňajú viacero faktorov. Mnohé ženy nenachádzajú vhodného partnera na založenie rodiny. Iné páry si nemôžu dovoliť viac ako jedno či dve deti z finančných dôvodov.
Nedostupné bývanie a nedostatočná sieť predškolských zariadení taktiež odrádza potenciálnych rodičov. Časť populácie sa navyše vedome rozhodne pre život bez detí.
Demograf Branislav Bleha pre portál Správy STVR zdôrazňuje, že rozhodovanie o rodičovstve dnes ovplyvňuje množstvo faktorov. „Mladí ľudia často odkladajú založenie rodiny kvôli vysokým nákladom na bývanie a živobytie. Svoju úlohu však zohrávajú aj kariérne ambície, zmeny v hodnotových rebríčkoch a zdravotné problémy,” vysvetľuje odborník.
Bleha poukazuje aj na rastúci problém neplodnosti:
Zaznamenávame výrazný nárast neplodnosti u mužov aj žien. Preto by sme mali viac podporovať asistovanú reprodukciu. V niektorých krajinách sa už desať percent detí rodí práve vďaka týmto metódam.
Znepokojivé čísla
Štatistický úrad SR nedávno zverejnil alarmujúce údaje. Vlani sa na Slovensku narodilo len niečo cez 46-tisíc detí, zatiaľ čo zomrelo takmer 54-tisíc ľudí. Výsledkom je prirodzený úbytok populácie o 7,6 tisíca osôb.
„Pôrodnosť klesla v roku 2024 na najnižšiu úroveň za posledných sto rokov,” potvrdila Zuzana Podmanická zo Štatistického úradu SR.
Slovensko zaznamenáva prirodzený úbytok obyvateľstva už piaty rok po sebe. Minuloročný pokles predstavuje druhú najvyššiu hodnotu v histórii samostatnej republiky. Horšie na tom Slovensko bolo len v roku 2021, keď úmrtnosť dramaticky zvýšila pandémia covid-19.
„Za posledných päť rokov Slovensko stratilo prirodzeným pohybom takmer 40-tisíc obyvateľov. Po pandémii, ktorá zvýšila úmrtnosť, teraz čelíme dramatickému poklesu pôrodnosti,” dodáva Podmanická.
Realistické očakávania
Odborníci upozorňujú, že finančné stimuly samotné problém nevyriešia. „Finančná podpora mladých rodín nezvýši pôrodnosť na úroveň socializmu, keď pripadalo dve až dve a pol dieťaťa na jednu ženu. Môže však pomôcť stabilizovať súčasnú situáciu ako jeden z viacerých potrebných krokov,” konštatuje demograf Bleha.
Ministerstvo práce zatiaľ predstavilo len základný rámec pripravovaného opatrenia. Detaily o fungovaní detských pôžičiek, podmienkach ich získania a možnostiach odpustenia plánuje zverejniť v najbližších mesiacoch.
Isté však zostáva, že riešenie demografickej krízy sa stáva jednou z kľúčových priorít súčasnej vlády. Či navrhované opatrenia dokážu zvrátiť negatívny trend, ukáže až budúcnosť. Slovensko potrebuje komplexnú stratégiu, ktorá okrem finančných stimulov zahrnie aj dostupnejšie bývanie, flexibilnejšie pracovné podmienky pre rodičov a kvalitnejšiu infraštruktúru predškolských zariadení.