Desiatky štátov žalujú technologického giganta za poškodzovanie duševného zdravia

Novinky Meta čelí žalobe
Meta čelí žalobe. Zdroj: shutterstock.com/Sergei Elagin
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Koalícia 33 štátov podala v Kalifornii federálnu žalobu proti Meta Platforms, materskej spoločnosti Instagramu a Facebooku. Žaloba tvrdí, že Meta zámerne navrhla svoje platformy s manipulatívnymi funkciami, ktoré majú škodlivý vplyv na duševné zdravie mladých používateľov, čo v Spojených štátoch spôsobuje krízu duševného zdravia.

Meta podľa federálnej žaloby poškodzuje duševné zdravie mladých používateľov

Štáty na čele s generálnou prokurátorkou New Yorku Letitiou Jamesovou tvrdia, že Meta profitovala z utrpenia detí vytváraním platforiem, ktoré využívajú psychologickú zraniteľnosť a robia mladých používateľov závislými na ich službách. Tvrdia, že ich funkcie ako sú nekonečné informačné kanály a neustále upozornenia, si vyžadujú neustálu pozornosť používateľov, čo vedie k nižšej sebaúcte a mnohým problémom duševného zdravia.

Žaloba ďalej obviňuje Meta z porušenia niekoľkých štátnych zákonov na ochranu spotrebiteľa a federálneho zákona o ochrane súkromia detí online (COPPA). Ten zakazuje zhromažďovanie osobných údajov od detí mladších ako 13 rokov bez súhlasu rodičov. Sťažnosť žiada súdne príkazy, ktoré zakazujú spoločnosti Meta porušovať tieto zákony a tiež finančné sankcie.

V reakcii na to spoločnosť Meta obhajovala svoje úsilie poskytnúť bezpečné online prostredie pre dospievajúcich či rodiny a zdôraznila zavedenie viac ako 30 nástrojov na ich podporu. Spoločnosť vyjadrila sklamanie z toho, že generálny prokurátor sa rozhodol pre súdne spory namiesto spolupráce s priemyslom a to s cieľom stanoviť jasné a veku primerané normy pre aplikácie používané tínedžermi.

Spoločnosti sociálnych médií podnecujú prudký nárast depresie mládeže

CNN poukazuje aj na to, že právne kroky vyplývajú z bipartizánskeho, multištátneho vyšetrovania, ktoré sa začalo v roku 2021. Čiastočne bolo podnietené odhaleniami informátorky z Facebooku Frances Haugen. Táto informátorka zverejnila desiatky tisíc interných dokumentov, ktoré dokazujú, že Meta si bola vedomá negatívneho vplyvu jej produktov na duševné zdravie mladých ľudí.

Táto vlna súdnych sporov predstavuje posledný pokus štátov brať veľké technologické platformy na zodpovednosť za to, že prispeli k nárastu depresie mládeže a samovražedných myšlienok. Právne kroky prichádzajú po tom, ako rôzne štáty prijímajú legislatívu zameranú na reguláciu sociálnych médií a ochranu mladých používateľov. Tieto zákony zahŕňajú požiadavky na získanie súhlasu rodičov pred vytvorením účtov pre neplnoletých a overením veku používateľov.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Ďalšie právne bitky v Kalifornii budú pokračovať

Štáty zapojené do súdneho sporu očakávajú, že Meta nastolí obranu podobnú námietkam proti iným štátnym zákonom na súde. Sú si však istí, že ich prípad sa zameriava skôr na správanie spoločnosti Meta než na reč a zahŕňa ochranu spotrebiteľa a nedbanlivosť.

Právna bitka prichádza tesne predtým ako federálny sudca v Kalifornii zváži množstvo podobných obvinení voči iným technologickým gigantom vrátane Google, Snap a TikTok. Žalobcovia v týchto prípadoch obvinili spoločnosti zo závislosti alebo poškodzovania ich používateľov. Je možné, že podaná multištátna žaloba by sa mohla spojiť s prípadmi spotrebiteľov, čo by mohlo viesť k celoštátnej úľave.

Okrem zúčastnených štátov vo viacštátnom federálnom spore podali samostatné žaloby aj ďalšie štáty, vrátane District of Columbia, Massachusetts, Mississippi, New Hampshire, Oklahoma, Tennessee, Utah a Vermont, ktoré vzniesli podobné nároky proti Meta Platforms.

Prečítaj si aj: Robert Fico potvrdil nové dane. Čoho sa budú týkať?

Autor:
Trader 2.0
Trader 2.0

Trader 2.0 je kryptomenový vzdelávací projekt. Od svojho vzniku patrí medzi najväčšie na Slovensku. Trader 2.0 sa venuje vzdelávaniu v oblasti kryptomien, investovania a tradingu najmä na Youtube kanále.