Daňový bonus za rok 2023 pripravil štát o 9 miliónov eur. Môže za to chyba v zákone

  • Finančná správa skontrolovala daňové priznania za rok 2023.
  • Narazila na početné pochybenia.
  • Štát tak prišiel o milióny.
Ekonomika Daňový bonus pripravil štát o milióny eur
Daňový bonus pripravil štát o milióny eur. Zdroj: shutterstock.com/New Africa
Coinfactory PC banerBitmarkets

Finančná správa odhalila pri spracovaní daňových priznaní za rok 2023 značný počet rizikových žiadostí o daňové bonusy, ktoré vykazujú známky vzájomného prepojenia alebo napojenia na jednu konkrétnu osobu, píše SITA.

Analýza údajov z 4 597 podaných daňových priznaní odhalila neoprávnené uplatňovanie daňových bonusov na vyživované deti v odhadovanej hodnote najmenej 9 miliónov eur.

Daňový bonus „narobil chaos” v štátnej kase

Finančná správa každoročne preveruje oprávnenosť uplatňovaných daňových bonusov na vyživované deti. V súvislosti s legislatívnymi úpravami a zvýšením súm daňových bonusov stúpli vlani prípady neoprávnených žiadostí.

Tieto sa mnohokrát zakladajú na fiktívnych podkladoch, čím daňovníci neoprávnene získavajú finančné prostriedky.

„Analytické nástroje finančnej správy identifikovali rizikové uplatňovania daňových bonusov, ktoré vykazujú známky vzájomného prepojenia alebo sú prepojené na jednu konkrétnu osobu, a problémy spojené s fiktívnymi príjmami z podnikania v špecifických odvetviach,” informovala finančná správa.

92 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

V reakcii na tieto zistenia daňové úrady pristúpili k vyšetrovaniu podozrivých prípadov pomocou výziev na odstránenie pochybností a kontrolných činností.

Jasný cieľ

Cieľom je zabrániť výplate neoprávnene získaných finančných prostriedkov. Daňové úrady zahájili viac ako 400 daňových kontrol v kontexte daňových bonusov, z ktorých väčšina ešte neskončila. Do dnešného dňa ukončili takmer 50 kontrol, čo prinieslo rozdiel v sume nároku na daňový bonus v hodnote približne 130-tisíc eur.

„V početných prípadoch neoprávneného uplatňovania daňových bonusov nájdeme opakujúce sa telefónne čísla, čísla bankových účtov, adresy a emailové kontá, čo naznačuje organizované konanie rôznymi osobami. Charakteristické je napríklad založenie živnosti na krátke obdobie s nelogickými hodnotami príjmov a výdavkov, ktoré vedú k neoprávnenému nároku na daňový bonus,” uvádza finančná správa.

Daňové úrady sa zameriavajú na tieto neoprávnené nároky a v prípade potreby budú podané trestné oznámenia. Odberatelia, ktorí si takéto fiktívne plnenia uplatnili v nákladoch alebo si z nich odpočítali DPH, môžu očakávať následné kontroly.

Kvakomat PC bannerOkazio mobil

Najčítanejšie články

1

Vlaky zadarmo pre seniorov majú svoje obmedzenia. Na toto si musíte dať pozor

2

Návod, ako legálne zarábať na Bitcoine bez platenia daní

3

Vlaky zastavia, nastúpia bagre. Na dôležitej trase sa chytá niekoľkodňová výluka

4

Komplexná analýza a predpovede ceny zlata na roky 2025 až 2030

5

Dôchodky budú nižšie. Slováci by sa na to mali pripraviť

PR články

Perfektné načasovanie investície? Mýtus, na ktorý netreba čakať

Marek Jendrál  | 7. marca 2025

V roku 2020 sa Bitcoin prepadol pod hranicu 5 000 eur, čo vyvolalo vlnu paniky a predikcie o jeho zániku. Zakladateľ Binance Changpeng Zhao (CZ) v tom čase uviedol, že sa teší na deň, keď médiá budú hlásiť, že Bitcoin padol zo 101 000 eur na 85 000 eur.

Kryptomeny a správne obchodovanie