Daňové tsunami sa blíži. Tieto zmeny by mal poznať každý Slovák

  • Ekonómovia a analytici predpokladajú, že zvýšenie sadzieb DPH bude mať značný vplyv na infláciu.
  • Obyvatelia Slovenska sa tak musia pripraviť na daňové tsunami, ktoré ovplyvní ich každodenné výdavky.
  • Slovensko sa pripravuje na významné zmeny v oblasti dane z pridanej hodnoty.
Ekonomika Tieto zmeny by mal poznať každý Slovák
Tieto zmeny by mal poznať každý Slovák. Zdroj: Shutterstock.com/ViDI Studio, Grusho Anna
BitmarketsBitmarkets

Nový systém DPH prinesie aj značnú komplexnosť, najmä v gastrosektore. Reštaurácie a pohostinské zariadenia budú musieť žonglovať s rôznymi sadzbami DPH v závislosti od typu ponúkaného tovaru alebo služby.

Napríklad, v lyžiarskom stredisku sa bude na vlek uplatňovať 23 % DPH, na jedlo v reštaurácii 5 %, na nealkoholické nápoje vrátane kávy 19 % a na alkoholické nápoje opäť 23 %. Ubytovanie bude podliehať 5 % sadzbe.

Špeciálne kategórie a výnimky

Päťpercentná znížená sadzba DPH sa bude vzťahovať na vybrané základné potraviny, lieky, zdravotnícke pomôcky a knihy. Tento krok má za cieľ zmierniť dopad zvýšenia DPH na najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva a podporiť vzdelávanie.

Zaujímavosťou je, že od budúceho roka pribudne aj nová spotrebná daň, tzv. „daň z cukru”, ktorá sa bude vzťahovať na všetky sladené nápoje. Táto zmena v kombinácii s úpravou sadzieb DPH pravdepodobne povedie k výraznému zdraženiu nealkoholických nápojov na slovenskom trhu.

Očakávané dôsledky

Ekonómovia a analytici predpokladajú, že zvýšenie sadzieb DPH bude mať značný vplyv na infláciu a životné náklady obyvateľov Slovenska. Očakáva sa, že zmeny v DPH prispejú k celkovému nárastu cien o 2-3 percentuálne body.Tento nárast môže byť obzvlášť citeľný v prvých mesiacoch po zavedení nových sadzieb.

Vláda argumentuje, že tieto opatrenia sú nevyhnutné pre zlepšenie stavu verejných financií a dlhodobú udržateľnosť ekonomiky. Kritici však poukazujú na potenciálne negatívne dopady na ekonomický rast a konkurencieschopnosť slovenských podnikov.

Zmeny v sadzbách DPH, ktoré čakajú Slovensko od roku 2025, predstavujú významný zásah do daňového systému krajiny. Ich cieľom je konsolidácia verejných financií, ale prinesú aj výrazné zmeny v cenách tovarov a služieb pre bežných spotrebiteľov. Kým niektoré oblasti zaznamenajú zníženie daňovej záťaže, väčšina tovarov a služieb bude podliehať vyššiemu zdaneniu.

Obyvatelia Slovenska sa tak musia pripraviť na daňové tsunami, ktoré ovplyvní ich každodenné výdavky aj dlhodobé finančné plánovanie. Bude kľúčové sledovať, ako sa tieto zmeny prejavia v praxi a aký bude ich skutočný dopad na ekonomiku a životnú úroveň v krajine.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Okazio PCtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.