Dankov príjem šokuje: Zarobil ako dvaja premiéri dokopy

  • TIS dlhodobo kritizuje súčasný systém majetkových priznaní slovenských politikov.
  • Medzi politickou elitou sa v roku 2023 darilo viacerým predstaviteľom.
  • Ako upozorňuje Transparency International Slovensko (TIS), Dankov príjem výrazne prevyšuje zárobky ostatných politikov.
Ekonomika Dankov príjem šokuje
Dankov príjem šokuje. Zdroj: Shutterstock.com/Gints Ivuskans, RomanR
BitmarketsBitmarkets

Medzi politickou elitou sa v roku 2023 darilo aj ďalším predstaviteľom. Bývalá prezidentka Zuzana Čaputová, minister Dušan Keketi či poslanci Vladimír Baláž, Jozef Habánik, Karol Janas a Július Jakab sa zaradili medzi najlepšie zarábajúcich politikov.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Pozornosť priťahuje aj majetkové priznanie súčasného premiéra Roberta Fica. Jeho celkové príjmy dosiahli 102-tisíc eur, z čoho 54-tisíc predstavoval príjem z pozície poslanca a neskôr predsedu vlády.

V jeho majetkovom priznaní sa objavil aj luxusný byt pod bratislavským Slavínom v hodnote pol milióna eur, ktorý získal od straníckeho kolegu Dušana Muňka. Táto transakcia vzbudila pochybnosti, ktoré však vzhľadom na nedostatočnú transparentnosť majetkových priznaní nie je možné jednoznačne vyvrátiť ani potvrdiť.

TIS dlhodobo kritizuje súčasný systém majetkových priznaní slovenských politikov. „Existujúci systém neslúži ako efektívny nástroj kontroly majetkových prírastkov,” zdôrazňuje organizácia.

 

Ako pozitívny príklad uvádza predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku, ktorý pred voľbami dobrovoľne zverejnil podrobné informácie o svojich príjmoch vrátane zárobku z pozície podpredsedu Európskeho parlamentu a presnej kúpnej ceny svojho bratislavského bytu.

Zverejnené údaje o príjmoch politikov tak opäť otvárajú diskusiu o potrebe reformy systému majetkových priznaní. Súčasný stav umožňuje deklarovať majetky bez dostatočnej kontroly ich zdrojov, čo vyvoláva oprávnené pochybnosti o transparentnosti financovania politikov a ich majetkových prírastkov.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
txbtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.