Daň za grganie kráv či za meno vlastného dieťaťa. Aké najbizarnejšie dane platia vo svete?

  • Niektoré vlády sa v hľadaní peňazí do štátnej kasy naozaj vynašli.
  • Pozrite sa, aké dane vo svete ľudia platia.
  • Pri viacerych sa vám zastaví rozum.
Ekonomika Vo svete sa platí daň za bizarné veci
Vo svete sa platí daň za bizarné veci. Zdroj: shutterstock.com/SakSa/Boy Anthony
Kvakomat PC bannerBitmarkets

V Maďarsku zaviedli v roku 2011 daň na nezdravé potraviny, známu ako daň z čipsov. Táto daň predstavuje 4 % z ceny balených potravín a nápojov, ktoré obsahujú veľa soli, cukru a iných nezdravých ingrediencií.

Boj proti obezite vo svete

Podobné dane existujú aj v Mexiku a niektorých štátoch Indie, kde majú za cieľ podporiť zdravšie stravovacie návyky.

V Mexiku bola v roku 2013 zavedená 8 % daň na nezdravé potraviny, vrátane sladkostí, cereálií, orieškových masiel a občerstvenia. India má podobné dane v štátoch Kerala a Gujarat, ktoré sa týkajú jedál ako hamburgery a pizze.

Na Slovensku sa takisto chystá zaviesť daň za sladené nápoje, o čom si viac viete prečítať napríklad tu.

Daň za splachovanie toalety

V americkom štáte Maryland platia za počet spláchnutí toalety. Peniaze vyzbierané z tejto dane sa použili na obnovu zálivu Chesapeake, ktorý zasiahol zvýšený počet rias živiacich sa fosforom a dusíkom. Daň, ktorá začínala na 30 dolároch, sa neskôr zdvojnásobila, a jej pozitívny vplyv na záliv sa veľmi rýchlo prejavil.

Podľa Alisona Prosta z Chesapeake Bay Foundation sa vďaka tejto dani zlepšila čistota vody, rozšírilo sa pokrytie vodných rastlín a znížila sa oblasť bez kyslíka v zálive, čo malo pozitívny vplyv na celý ekosystém.

92 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Ako môžeme vidieť, vlády po celom svete hľadajú kreatívne spôsoby, ako riešiť špecifické problémy, či už ide o ochranu životného prostredia, podporu zdravia alebo ochranu pracovných miest.

Každá z týchto daní je dôkazom toho, že v snahe nájsť riešenia pre svoje problémy sú vlády schopné prísť s veľmi netradičnými a často bizarnými opatreniami.

SpäťStrana 3/3
Ďalej
Wallstreetpepe PC banerKvakomat mobil
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.